Прејди на содржината

Рудерсдорф (Германија)

Координати: 51°6′0″N 11°26′59″E / 51.10000° СГШ; 11.44972° ИГД / 51.10000; 11.44972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рудерсдорф
Место во Бутштет
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Рудерсдорф
Рудерсдорф (Германија) во рамките на Германија
Рудерсдорф (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општина Бутштет
Основни податоци
Површина 7,8 км2
Надм. височина 200 м
Население 328  (31 декември 2017)
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99628
Повик. бр. 036373
Портал Рудерсдорф
Координати 51°6′0″N 11°26′59″E / 51.10000° СГШ; 11.44972° ИГД / 51.10000; 11.44972

Рудерсдорф (германски: Rudersdorf) — село и поранешна општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Бутштет.

Географија

[уреди | уреди извор]

Елерслебен се наоѓа во источниот дел на Тириншката Котлина помеѓу Етерсберг и Фине.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]