Роп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роп
Roppe
Роп is located in Франција
Роп
Роп
Координати: 47°40′14″ N; 6°55′10″ E / 47.6706° СГШ; 6.9194° ИГД / 47.6706; 6.9194Координати: 47°40′14″ N; 6°55′10″ E / 47.6706° СГШ; 6.9194° ИГД / 47.6706; 6.9194
ЗемјаФранција
РегионФранш-Конте
ДепартманТериторија Белфор
ОкругБелфор
КантонОфмон
Општ. заедницаБелфортен
Управа
 • Градоначалник (2001–2008) Луј Хајлман
Површина17,43 км2 (287 ми2)
Население (2006)2829
 • Густина1,1/км2 (2,9/ми2)
INSEE/Пошт. бр.90087 / 90380
Надм. висина353 м )
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Роп (француски: Roppe) — општина во департманот Територија Белфор (регион Бургундија-Франш Конте) во североисточна Франција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]