Роман Лоб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
roman lob
Роман Лоб

Роман Лоб (роден на 2 јули 1990) е германски снимател. Во јануари и февруари 2012 година, Лоб бил натпреварувач во германската ТВ-шоу Unser Star за Баку, продуциран од германските радиодифузни станици Pro7 и Das Erste .[1] Тој е исто така водечки пејач на бендот Rooftop Kingdom, алтернативен рок бенд со потекло во Нојштат (Wied) . Тој е исто така основачки член на бендот " Metalcore ", Days of and.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

2007-11: Рани почетоци[уреди | уреди извор]

Во 2007 година, Лоб учествувал во четвртата серија на Германскиот <i id="mwFQ">идолски</i> формат Deutschland sucht den Superstar, но морал да се повлече поради инфекција со гласниот мозок.[3] Тој веќе напредувал во полето на првите 20 натпреварувачи.[4]

Во 2008 година, Рим учествувал на натпреварот за да ја претставува Германија на Евровизискиот натпревар 2008 во Белград, како дел од момчето Г12П - Германија 12 поени. Песната "Кога момците доаѓаат" не била избрана да се натпреварува во националниот финален натпревар.[5]

2012-денес: Евровизија 2012[уреди | уреди извор]

На 16 февруари 2012 година, тој го освои шоуто Unser Star за Баку и ја претставувал Германија на Евровизија2012 . Тој освои осминато место со 110 поени во натпреварот.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Заедно со неговата сестра Лоб израснал во Рот, област на Нојштат (Вид) . По завршувањето на средното образование, обучувал како индустриски механичар во снабдувач со авто делови во Troisdorf до јануари 2011 година. Лоб сака да го помине своето слободно време во аикидо и спуст. Поради неговата љубов кон музиката, тој има микрофонска тетоважа на градите.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Наслов Детали за албумите Позиции на врвна карта
GER</br> [6]
AUT</br> [7]
SWI</br> [8]
Промени
 • Објавено на: 13 април 2012
 • Етикета: Универзална евиденција
 • Формати: CD, дигитално преземање
9 50 81
Дома
 • Објавено на: 25 јули 2014
 • Етикета: TBA
 • Формати: CD, дигитално преземање
- - -

Синглови[уреди | уреди извор]

Година Наслов Позиции на врвна карта Албум
GER</br> [6]
AUT</br> [7]
SWI</br> [8]
Велика Британија</br> [9]
2012 " Постојано сè уште " 3 40 51 132 Промени
" Повикајте го сонцето " - - - -
2014 "Се што е важно" - - - - Дома
"-" означува албум кој не е график или не е пуштен на слобода.

Други наброени песни[уреди | уреди извор]

Година Наслов Позиции на врвна карта Албум
GER</br> [6]
2012 "Конфликт" 51 Промени
"Сам" 42

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "Germany: Céline leaves "Unser Star für Baku" | News | Eurovision Song Contest – Baku 2012". Eurovision.tv. Посетено на 17 February 2012.
 2. Emergenza: Days of Despite
 3. "DSDS: Roman Lob scheidet aus – Magazin – Rhein-Zeitung". Rhein-zeitung.de. 13 January 2012. Посетено на 17 February 2012.
 4. "Roman Lob | Das Erste: Eurovision Song Contest – Teilnehmer". Eurovision.de. Посетено на 17 February 2012.
 5. "Zweiter Anlauf: Roman Lob fährt zum ESC!". schlagr.de. 16 February 2012. Archived from the original on 21 February 2012. Посетено на 18 February 2012. Unknown parameter |dead-url= ignored (help)
 6. 6,0 6,1 6,2 Hung, Steffen. "Discographie Roman Lob" (enter "Roman Lob" into the "Suchen" box). German Charts Portal. Hung Medien (Steffen Hung).
 7. 7,0 7,1 "Roman Lob - Austrian Charts". austriancharts.at/ Hung Medien.
 8. 8,0 8,1 "Roman Lob - Swiss Charts". hitparade.ch/ Hung Medien.
 9. Peak positions in the United Kingdom:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Награди и достигнувања
Претходен   од</br> Лена</br> со " Земени од странец "
Германија на натпреварот за песна на Евровизија</br> 2012
Наследник   од</br> Каскада</br> со " Славна "