Прејди на содржината

Ролат од месо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Се служи со кечап, гарниран со  магдонос

Ролат од месо е јадење од мелено месо измешано со други состојки и формирано во форма на леб, а потоа печено. Ролат од месо е обично направено од мелено говедско месо, иако јагнешко, свинско, телешко, живина и морски плодови исто така се користи.

Историја[уреди | уреди извор]

Ролат од месо бил спомнат во збирка на рецепти од римско време, од 5 век. Ова  е традиционално германско, скандинавско и белгиско јадење, а го има и во Холандија. Американскиот Ролат од месо[1] го готвеле Американците дојдени од Германија  во Пенсилванија во Колонијално време. Но во современа смисла, во Америка се појави кон  крајот на 19 век.


Наводи[уреди | уреди извор]