Роберт Вукелиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роберт Вукелиќ
Основни податоци
Родено имеРоберт Вукелиќ
Роден(а)Скопје ,Македонија
Жанр(ови)Поп
Години активност2007–Денес

Роберт Вукелиќ е македонски поп изведувач кој професионално започнува да се занимава со музика во 2007 година кога и го снимил неговиот прв сингл. Од тогаш па натаму тој има реализирано повеќе синглови во соработка со познати македонски композитори како Григор Копров, Ристо Апостолов од групата Водолија, Јован Јованов, Елвир Мекиќ, Хари Котлароски, Весна Малинова, Кристијан Габровски, Боби Серафимовски, Силви Бенд. Има земено учество на повеќе интернационали фестивали на кој повеќе пати е наградуван.

Синглови[уреди | уреди извор]

  • Има нешто во тебе
  • Боже вратија
  • Пукни во срце
  • Ко магија
  • Вјерујем у љубав
  • Во соништа
  • Еден убав ден
  • Ти си мојот сон

Надворешни врски[уреди | уреди извор]