Роберто Беличанец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден 1 февруари 1972
Прилеп, СФРЈ СФР Југославија, денес Македонија Македонија
Починал 29 јуни 2013
Скопје, Македонија Македонија
Занимање политички аналитичар

Роберто Беличанец (Прилеп, 1 февруари 1972Скопје, 29 јуни 2013) бил македонски политички аналитичар.

Биографија[уреди | уреди извор]

Беличанец е роден на 1 февруари 1972 година во Прилеп. Завршил гимназија во родниот град, а студиите ги продолжил на Универзитетот „Кирил и Методиј“ во Скопје. Бил основач и директор на Центарот за развој на медиумите и еден од основачите на Граѓани за Европска Македонија (ГЕМ). Починал ненадејно од срцев удар во Скопје на 29 јуни 2013 година. Почива во родниот Прилеп.[1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]