Рибинско Езеро (вештачко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рибинско вештачко езеро
Volgapan.jpg
Езерото во зима
Координати 58°22′ СГШ 38°26′ ИГД / 
Вид [[Хидроелектричен]] резервоар
Главни приливи Волга, Шексна, Молога
Сливни земји Русија
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}4.580 km2 (1.770 ми) км2
Прос. длабочина 5.6 м (18 ст) м
Најг. длабочина 28 м (92 ст) м
Зафатнина 25.4 km3 (6.1 cu mi) км3
Надм. височина 102.4 м (336 ст) м
Населени места Череповетс
Весјегонск

Рибинскоте вештачко езеро (руски: Ры́бинское водохрани́лище) е вештачко езеро во северозападна Русија на реката Волга. Дел е од таканаречената каскада Волга-Кама, и е второ по големина езеро во Европа после Кујбишевското вештачко езеро.

Плановите за изградба на вештачкото езеро првпат биле изработени во 1935 година, а градењето траело од 1941 до 1947. Со изградбата на езерото и браната градот Молога бил потпен заедно со 663 села. Езерото се наоѓа кај градот Рибинск, 280 километри северно од Москва. Во ова езеро се влева реката Волга. Ширината на езерото изнесува 60 километри додека пак должината 110 километри. Дел е од мрежниот канал кој ги поврзува Каспиското море и Волга со Балтикот.

Според Волга, во езерото се влеваат реките Шексна и Молога. Од езерото истекува само Волга.

Спољашње везе[уреди | уреди извор]