Рехунген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рехунген
Место во Золштет
Грб на Рехунген
Рехунген се наоѓа во Германија
Рехунген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Град Золштет
Основни податоци
Површина 8,66 км2
Надм. височина 345 м
Население 493  (31 декември 2006)
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99759
Повик. бр. 036338
Координати 51°22′55″ СГШ 10°31′21″ ИГД / 

Рехунген (германски: Rehungen) е село и поранешна општина во округот Нордхаузен, во Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2009 е дел од општината Золштет.