Ремек-дело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Давид од Микеланџело

Ремек-дело (погрешно: ремек дело, ремекдело) — дело од висока класа, мајсторско, врвно и безвременско уметничко дело во кое се вложени оригинални мисли, талент и творештво.[1][2] Тоа е врвно достигнување на уметноста и занаетчиството. Тоа е дело што е исклучително добро прифатено од критиката и јавноста, и обично е најдоброто дело на уметникот што ја крунисува неговата кариера.[3]

Некои од класичните примери на ремек-дела се:

и многу други. Кое уметничко дело ќе биде прогласено за ремек-дело зависи од културата и традициите. На пример, некои филмови од добата на немото кино се сметаат за ремек-дела од стручњаци, но ова мислење не го дели пошироката јавност. Многу често некои генијални дела се тешко разбирливи од нестручњаци. Исто така, понекогаш уметничките ремек-дела се препознаваат како такви дури по смртта на творецот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ремек-дело“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „ремек-дело“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. Hofschneider, Mark (2018-09-08). „What Makes a Piece of Art or Science a Masterpiece?“. Lasker Foundation (англиски). Посетено на 2024-02-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]