Реден (Хилдесхајм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Реден
Место во Гронау
Замокот во Реден
Замокот во Реден
Грб на Реден
Реден is located in Германија
Реден
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Општина Гронау
Основни податоци
Површина 15,14 км2
Надм. височина 95 м
Население 1.015  (31 декември 2015)
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31039
Повик. бр. 05182
Координати 52°4′0″N 9°47′0″E / 52.06667° СГШ; 9.78333° ИГД / 52.06667; 9.78333Координати: 52°4′0″N 9°47′0″E / 52.06667° СГШ; 9.78333° ИГД / 52.06667; 9.78333

Реден (германски: Rheden) — село и поранешна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од градот Гронау.