Рајскирхен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рајскирхен
Грб на Рајскирхен
Рајскирхен is located in Германија
Рајскирхен
Управа
Земја Германија
Покраина Хесен
Адм. подрач. Гисен
Округ Гисен
Месни единици 8
Градоначалник Холгер Зерт (СДП)
Основни податоци
Површина 44,99 км2
Надм. височина 230 м
Население 10.330 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 230 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GI
Пошт. бр. 35447
Повик. бр. 06408 / 06401
Портал www.gemeinde-reiskirchen.de
Местоположба на Рајскирхен во рамките на округот Гисен
Карта
Координати 50°36′0″N 8°50′0″E / 50.60000° СГШ; 8.83333° ИГД / 50.60000; 8.83333Координати: 50°36′0″N 8°50′0″E / 50.60000° СГШ; 8.83333° ИГД / 50.60000; 8.83333

Рајскирхен е општина во германската сојузна држава Хесен. Една е од 18-те општински средишта на округот Гисен. Според проценките до 2010 година во општината живеат 10.626 жители. Регионалниот код на општината е (AGS) 6531016.

Општината се наоѓа на надморска височина од 230 метри. Има вкупна површина од 45кm². Во самото место, според проценките од 2010 година, живееле 10.626 жители. Просечна густина на населеност изнесува 236 ж/кm²

Положба на општините во округот Гисен
  1. „Население на општините во Хесен“. Статистичка служба на Хесен. јануари 2018.  (германски)