Прејди на содржината

Рајсдорф (Тирингија)

Координати: 51°6′7″N 11°33′30″E / 51.10194° СГШ; 11.55833° ИГД / 51.10194; 11.55833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајсдорф
Место во Бад Зулца
Црква во Рајсдорф
Црква во Рајсдорф
Црква во Рајсдорф
Рајсдорф (Тирингија) во рамките на Германија
Рајсдорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Град Бад Зулца
Основни податоци
Површина 5,39 км2
Надм. височина 152 м
Население 311  (31 декември 2011)
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99518
Повик. бр. 036463
Портал www.bad-sulza.de
Координати 51°6′7″N 11°33′30″E / 51.10194° СГШ; 11.55833° ИГД / 51.10194; 11.55833

Рајсдорф (германски: Reisdorf) — село и поранешна општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2012 година е дел од градот Бад Зулца.