Рајан Марфи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рајан Марфи

Рајан Марфи ( англиски: Ryan Murphy  ; Чикаго, 2 јули 1995 година ) е американски пливач и репрезентативец. Неговата специјалност била пливање во стил на грб. Тој бил олимписки победник во Рио во 2016 година и светски рекордер во 100-метарскиот настан на грб.

Кариера[уреди | уреди извор]

Првиот голем настап на меѓународната сцена го снимил Марфи во 2011 година, кога го освоил бронзениот медал во пливање на грб од 200 метри (во време од 1: 59,63) на Светското првенство за јуниори во Лима, а подоцна повторно победил во истата дисциплина бронзен медал, овој пат на Пан-американските игри во Гвадалахара (тој пливал 1: 58,50).[1]

Следната година тој учествувал на ЛОИ во 2012 во Лондон, но не успеал да обезбеди место во американскиот олимписки тим. После Олимпијадата, тој се натпреварувал на Светското првенство во Истанбул во мали базени каде освоил злато во штафетата од 4 × 100 медали и бронза во трката на 200 метри.

На висок претставник на СП во големи базени дебитирал во Казањ во 2015 година каде што се натпреварувал во три дисциплини. На грбно пливање од 200 метри се нашол на 5-то место, додека во двете релеи бил во можност да освои медали, злато на 4 × 100.

На американските квалификации во Рио 2016 година тој ги освоил двете трки и со тоа обезбедил место за олимпискиот тим во Америка. Во Рио, Марфи освоил златни медали во сите три дисциплини во кои настапуваше. Во последната пливачка штафетна трка, Марфи испливал за 51,85 секунди, што бил за 9 стотинки побрз од претходниот светски рекорд во таа дисциплина што ја водел друг Американец, Арон Пирсеол . Во финалето на таа штафета трка, пливале и Коди Милер, Мајкл Фелпс и Натан Едриен .[2]

На Светското првенство во 2017 година во Будимпешта Марфи освои три медали, злато во штафетата 4 x 100 м, сребро во грбно пливање на 200 метри и бронза во грбно пливање на 100 метри .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2011 FINA World Junior Swimming Championships – 200 m backstroke results (final)“. Omega Timing. Архивирано од изворникот на 8 јуни 2012. Посетено на 30 јули 2017.
  2. ) 2016

Надворешни врски[уреди | уреди извор]