Рашинари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рашинари
Răşinari
Општина
Улица во Рашинари
Улица во Рашинари
Местоположба на Рашинари
Местоположба на Рашинари
Земја Романија
ОкругСибиу
СтатусОпштина
Управа
 • ГрадоначалникЈоан Букур Бара (Демократска партија)
Површина
 • Вкупна127,87 км2 (4,937 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно5.280
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоhttp://www.cjsibiu.ro/ro/rasinari.php

Рашинари (романски: Răşinari, германски: Städterdorf, унгарски: Resinár) — село и општина во округот Сибиу во Трансилванија, Романија. Населението брои 5.280 жители (2011). Поврзан со Сибиу со 8-километарска трамвајска линија низ шумата Думбрава. Овие трамваи порано се користеле во Женева и сè уште имаат француски ознаки[1].

На општината Рашинари припаѓа и селото Прислоп.

Долината на реката Сибешел во Рашинари

Познати личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BeyondTheForest.com, Трамваи во Романија (англиски)