Раротонгански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Раротонгански јазик
Māori Kūki 'Āirani, Te reo Ipukarea
Застапен во Кукови Острови
Подрачје Кукови Острови, Нов Зеланд
Говорници 39,000  
16,800 на Куковите Острови (1979)
Јазично семејство
Статус
Службен во Кукови Острови
Регулативен орган Kopapa Reo
Јазични кодови
ISO 639-2 rar
ISO 639-3 Разни:
rar — раротонгански
pnh — пенрински
rkh — ракаханга-манихикиски

Раротонганскиот, или познат како куковоостровски маорски јазик (Māori Kūki 'Āirani, Te reo Ipukarea) е полинезиски јазик и официјален јазик на Куковите Острови во Нов Зеланд. Раротонганскиот е официјален на Куковите Острови од 2003 година. Јазикот е сроден, и споделува сличности, со маорскиот и тахитскиот јазик.[1]

Дијалекти[уреди | уреди извор]

Дијалектите на раротонганскиот јазик се:

  • ракаханга-манихикиски - понекогаш се смета за засебен јазик;
  • пенрински - понекогаш се смета за засебен јазик;
  • дијалектите во Атиу, Миријаро и Мауке;
  • ајтутакиски дијалект;
  • раротонгански дијалект;
  • мангајски дијалект.

Фонологија[уреди | уреди извор]

Согласки[уреди | уреди извор]

усни алвеоларни меконепчени грлени
носни m n ŋ
експлозивни p t k ʔ
вевни ɾ
струјни f1 v s2 h3
  1. само во манихикискиот
  2. само во пенринскиот
  3. само во манихикискиот и пенринскиот

Самогласки[уреди | уреди извор]

предни централни задни
затворени i u
средно-затворени e o
отворени a

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]