Ранис (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ранис (Саксонија-Анхалт)
Градски дел во Шенебек
Ранис (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Ранис (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Шенебек
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 48 м
Население 378  (31 декември 2006)
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39221
Повик. бр. 039200
Координати 52°1′N 11°50′E / 52.017° N; 11.833° E / 52.017; 11.833Координати: 52°1′N 11°50′E / 52.017° N; 11.833° E / 52.017; 11.833

Ранис (германски: Ranies) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009 е дел од градот Шенебек.