Разговор со корисник:Delix

Содржината на страницата не е поддржана на други јазици.
Од Википедија — слободната енциклопедија

Добре дојде!

Здраво, Delix, и добре дојде на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, видете ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата страница за разговор, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојде! --Поречанец A? 22:37, 15 мај 2008 (UTC)

Преместување и имиња[уреди извор]

За да преместиш статија, стисни на копчето „премести“ што се наоѓа на горната лента, до „историја“ и „уреди“. Таму треба да го внесеш новото име на статијата. Но внимавај, за таа статија може да постојат и други пренасочувања. Провери го тоа во „Што води овде?“, се наоѓа најлево, во „алатник“. Ако постојат и други пренасочувања, поправи ги и тие да пренасочуваат кон новото име што си го задал ти. Треба да знаеш дека опцијата „премести“ не работи ако сакаш да ја пренасочиш статијата кон веќе постоечка статија. За да пренасочиш некоја статија, односно да направиш само името да пренасочува кон некоја статија, внеси #REDIRECT [[ИМЕНАСТАТИЈА]].

И друго нешто сакам да ти кажам: внимавај на имињата на филмовите. Македонскиот правопис не наложува сите именки и придавки во насловот да бидат со голема буква, односно, „Harry Potter and the Philosopher's Stone“ нема да биде „Хари Потер и Каменот на Мудроста“, туку „Хари Потер и Каменот на мудроста“. Ако не си сигурен, најдобро е да прашаш, во секој случај подобро отколку да креираш статија со лошо име.

Исто така, „The Lord of the Rings: The Two Towers“ нема да биде „Господар на прстените-Две Кули“, туку „Господар на прстените: Двете кули“ (внимавај и на двете точки и местото по нив). Многу е битно да внимаваме на имињата на статиите, односно да бидат соврешни. --Поречанец A? 17:46, 16 мај 2008 (UTC)

Кај википроектот ставив Хари Потер и Полу-крвниот Принц, принц со голема затоа што е лично име, не е грешка. ПС: фала за помошта
Нема проблем и се извинувам што сум згрешил кај Принц, не знаев дека е име :) Друго нешто (многу битно), за страниците за разговор. Значи:
  • Секогаш оставај го твојот потпис и времето на оставање на пораката на крајот од секоја твоја пораката. Тоа се прави со четири тилди (вака: ~~~~), односно само пишуваш четири тилди и автоматски си се испишува тоа што треба.

Пример: Јас се викам Александар. --~~~~

Резултат: Јас се викам Александар. --Поречанец A? 01:15, 18 мај 2008 (UTC)

  • Кога одговараш на претходни пораки, направи индентација (остави место) со тоа што ќе напишеш дветочки пред пораката. Само пиши :Дрн дрн... --~~~~. Ако одговараш на претходна порака којашто веќе била индентирана (односно има дветочки), ти внеси две дветочки (само ::Порака...). И така натаму, ако претходно имало две, внеси три, итн, итн.

Пример:

Јас сум Инкубус. --~~~~

:Јас сум Деликс. --~~~~

::Јас сум Брејнмашин. --~~~~

Резултат:

Јас сум Инкубус. --Поречанец A? 01:15, 18 мај 2008 (UTC)

Јас сум Деликс. --твојот потпис
Јас сум Брејнмашин. --неговиот потпис
Сакав уште нешто битно да ти кажам, ама заборавив. :) --Поречанец A? 01:15, 18 мај 2008 (UTC)

Еј здраво Delix![уреди извор]

Еј разговарав со --Brainmachine и ми кажа дека и ти си голем Хари Потер фан. И ми рече дека може да соработуваме. Мислам дека има супер идеја само кажи ми кога да почнеме јас сум тука и сум слободен. Имам идеии и плус сум член на Википроектот: Филм како и ти. Поздрав!!!!!!!!!!!

Очекувам повратна порака кога ќе можеш се разбира!!!

--Макс(разговор) 12:15, 22 мај 2008 (UTC)

Слики на Ризницата[уреди извор]

Викимедија Ризница (на англиски: Wikimedia Commons) е место каде што се подигнуваат слики и друга медија коишто се слободни за користење (оние во јавен домен или достапни под GFDL, но не и оние за праведна употреба). Сликите што се на Ризницата може да ги користи секој проект на Викимедија (вклучувајќи го и Википедија на македонски јазик). Ако сакаш да искористиш некоја слика од ризницата, слободно направи врска исто како сликата да е подигната на овој проект. Пример: Слика:Alnwick Castle - Northumberland - 140804.jpg (најобична врска). Ако најдеш слика што е подигната тука, а истата ја има и на комонс, те молам извести ме или додади го шаблонот {{NowCommons|Image:ИМЕНАСЛИКАТА}}; таа треба да се избрише. Односно, накратко, слики што ги има на комонс, не треба да ги има кај нас. ;) Поздрав. --iNkubusse A? 19:22, 23 мај 2008 (UTC)

Важно! Портал:Филм[уреди извор]

Види го ова. Поздрав, --Brainmachinewtf? 13:17, 7 јуни 2008 (UTC)

Леле извини дури сеа видов дека веќе си ми пишал леле![уреди извор]

Извини многу еј јас мислев дека ако веќе ми пишуваш ќе отвориш нова тема кај мојата страна за разговор нема везе што било па поминало. Вака сеа ако си слободен сеа ќе можеме да работиме. Јас сеа сум малку зафатен со серииве правам дека и за ликовите посебни статии и планирам да завршам со нив и тотално да се посветам на Хари Потер. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Harry_Potter_related_topics види го овој линк мислам дека ќе ни помогне. Немора баш се да ставиме ама пополека можеме да ставаме јас мислам дека сега е најдобро да почнеме со седмиот дел да напраиме за книгата и ко што глеам некој веќе отворил таква статија но ние да ја средиме. После да напраиме за 6-от дел филмот дека моментално сите се заинтересирани за него и ќе сакаат да читаат за него откако ќе го завршиме тоа можеме да си работиме постепено за што сакаме. И еј како ќе го напраиме сеа тоа незнам дали слушна дека 7 дел ќе биде поделен на два филма. Режисерот мисли дека книгата е многу голема и дека досега скратувале од другите книги но од оваа не можеле затоа ќе напраат и осми дел. Нема везе важно да се договориме. Ако сакаш можеме ако имаш мајл на јаху или на мсн да се допишуваме така ќе можеме да се договориме подобро позз. --Макс(разговор) 08:46, 21 јуни 2008 (UTC)

maks-n@hotmail.com maks_nikiforovski@hotmail.com

Деликс упорно ме игнорираш!!![уреди извор]

Ти пишав уште од јуни ти не ми одговори и сега видов дека денес (6 август)си се уклучил но пак не ми возврати со порака те молам прочитај ја минатата порака што ти ја пратив и одговори ми!!! --Макс(разговор) 13:28, 6 август 2008 (UTC)

Ок! Што да ти кажам!!![уреди извор]

Се надевам дека некогаш ќе бидеш во можност да го правиш тоа ако не си сега ако дојде до таков момент да можеш да се посветиш повеќе на Википедија само те молам извести ме!!! Поздрав!!!--Макс(разговор) 08:44, 9 август 2008 (UTC)

Иницијатива 22,222[уреди извор]

Иницијатива 22.222
         Здраво, Delix!
Голема благодарност за Вашите придонеси во остварувањето на бројката од 20 000 статии на Википедија на македонски јазик. Но, сепак тоа веќе е минато, а мора да се стремиме кон иднината, па затоа покрената е нова иницијатива, според која очекуваме бројот на статии на Википедија на македонски јазик да ја достигне бројката од 22 222 до крајот на оваа година. Во време кога македонската Википедија е под револууционерни промени, кога очекуваме започнува со работа и ВикиПроектот Рецензија кој ги дава насоките во оценување на квалитетот на статиите, од особено значење е да се постигне многу и во зголемување на бројот на статиите. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

ОкВи благодариме за Вашите придонеси во остварувањето на целите на иницијативата.

--Kiril Simeonovski (разговор) 22:50, 9 ноември 2008 (UTC)

Иницијатива за квалитетни статии[уреди извор]

Иницијатива
         Здраво, Delix!
Сакам да Ви се заблагодарам за досегашната помош во остварувањето на целите на иницијативите на Википедија на македонски јазик. Инцијативата за квалитетни статии има за цел е новиот предизвик, кој бара подобрување на квалитетот на постоечките статии, правејќи ги поверодостојни и обемни за да го привлечат вниманието на читателот. Во функција е и ВикиПроектот Рецензија со рецензијата која овозможува ситни промени во статиите. За повеќе информации видете:Википедија:ВикиПроект Квалитетни статии Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 01:52, 13 декември 2008 (UTC)

Иницијатива 25.000[уреди извор]

Иницијатива
         Здраво, Delix!
Сакам да Ви се заблогадарам за големиот придонес во достигнувањето на бројката од 22 222 статии на Википедија на македонски јазик. Пред нас е нов предизвик, а тоа е постигнувањето на бројката од 25 000 статии. Имено, сакам да Ве повикам во интензивното уредување на нови статии, со што за краток период би ја достигнале и оваа бројка, со што би добиле енциклопедија, која во вистинско светло го афирмира македонскиот јазик. За повеќе информации видете: Википедија:ВикиПроект Нови статии Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 01:52, 13 декември 2008 (UTC)

Предлог и молба[уреди извор]

Здраво, Delix. Гледам дека си напишал на твојата корисничка страница дека живееш во светот на Warcraft. Прертпоставувам дека си навлезен во сајберспортот, па би ти предложил, а и бидејќи сме дефицитарни да средиме статии и за игрици, а особнено најпопуларните. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:53, 24 декември 2008 (UTC)

Иницијатива за градови во Македонија[уреди извор]

Иницијатива за градови во Македонија
         Здраво, Delix!
Сакам да Ви се заблагодарам за Вашите скорешни придонеси и да Ве известам дека во рмките на ВикиПроектот Македонија се покренува иницијативата за подобрување на квалитетот и проширување на статиите за градовите во Република Македонија. За повеќе информации посетете ја листата на градови кои бараат промени, поделени по региони, ВикиПроектот Македонија, како и ВикиПроектот Географија. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 20:37, 30 декември 2008 (UTC)


Иницијатива 2009-година на астрономијата[уреди извор]

Иницијатива
         Здраво, Delix!
Голема благодарност за Вашите придонеси во исполнувањето на целите на досегашните иницијативи. Како што веќе знаете 2009 е прогласена за меѓународна година на астрономијата, па затоа на Википедија на македонски јазик е покрената иницијатива за зголемување на бројот на статии поврзани со астрономијата, како и проширување на постоечките, создавање на нови портали, шаблони и инфокутии во тековната година. Во функција на оваа иницијатива е ВикиПроектот Астрономски објекти. Секој Ваш придонес е добредојден. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 14:40, 23 јануари 2009 (UTC)

Иницијатива 500 (избрани) статии[уреди извор]

Иницијатива 500 (избрани) статии
         Здраво, Delix!
Најпрвин сакам да Ви се заблагодарам за Вашите придонеси во остварувањето на целите на претходните иницијативи. Сакам да Ве известам дека на Википедија на македонски јазик се покренува иницијативата за уредување на 500 (избрани) статии, која ќе има за цел проширување на постоечките и уредување на нови квалитетни статии, кои без поголеми промени може да бидат избрани на Главната страница. Може да придонесувате со уредување на квалитетни статии од сите области. Подобрените квалитетни статии или новите квалитетни статии додадете ги во порталот со 500 статии. Порталот служи и како увид за тоа како напредуваме во остварувањето на целта, а е и помагало за полесен избор на избрана содржина. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 00:53, 1 февруари 2009 (UTC)

Викимедија Македонија[уреди извор]

Здраво. Ве известуваме дека во последните неколку месеци се трудиме да основаме здружение Викимедија Македонија, коешто ќе има за цел да ја промовира Википедија на македонски јазик и останатите Викимедија проекти. Доколку сте заинтересирани, додаете го Вашето корисничко име овде. Доколку немате отворено корисничка сметка на Мета, сторете го тоа и притоа внимавајте да биде идентична како на Википедија.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:21, 6 август 2009 (UTC)

ВикиПроект: Филм[уреди извор]

Со задоволство ве известуваме дека ВикиПроектот:Филм е реактивиран и поради ваше претходно учество ве покануваме повторно да се придружите. Оставете го вашиот коментар на почетната дискусија на страницата за разговор и запознајте се со сите новости читајќи ја новата проектна страница. Огромен поздрав и очекуваме ваше учество. --Макс(разговор) 17:50, 12 август 2012 (CEST)Одговори[одговори]