Разговор:Македонско девојче

Содржината на страницата не е поддржана на други јазици.
Од Википедија — слободната енциклопедија

По толку вугларности на страницата имате среќа што некои од вас не беа блокирани. Сепак е енциклопедија и воздржете се од вулгарности (зборот инаку потекнува од болгар -> болгарност).

гитардемон 10:57, 19 април 2008 (UTC)

Верзии[уреди извор]

Нели би требало да има верзија само на македонски јазик. Ако мислете дека треба да има и на бугарски, тогаш дај ќе ги акнеме сите преводи што постојат. македонска песна само на македонаки или евентуално и на англиски.--Raso mk 11:57, 17 април 2008 (UTC)

Мислам дека си во право, текстот е истиот и на бугарски, само сакам да кажам дека оваа песна е многу популарна по цела Бугариjа, не само по Пиринско. Ова требе да се отрази. Не знам дали има бугарин, коj што да не jа знае. --Мизиец 12:09, 17 април 2008 (UTC)
Убаво мислиш дечко! Македонската култура и музика е широко распротегана и насекаде! И во Србија и во цела бивша Југославија ја знаат и поради тоа ја имаат песната ставено на својата Википедија (на македонски и локалниот јазик). Ако ја знаат и во БГ тогаш напиши си статија на БГ Википедија а тука ќе седи само македонската верзија. Мислам е јасно ко солза ова.--MacedonianBoy 12:36, 17 април 2008 (UTC)
Нема врска што ја знаеле бугарите, и србите ја знаат и албанците, словенците и хрватите, па дури и холанѓаните ама тоа не значи дека само некој јазик да има ексклузивно да сети тука покрај македонакиот.--Raso mk 12:38, 17 април 2008 (UTC) Р.Ѕ. Тоа ти што викаш дека и на бг е слично мислам дека не сте се обиделе да ја преведете само за да се прикаже демек еве исти език
Рашка пак ли ке се занимаваме со глупости? Ова песна е буг./мак. (бмуагкаердсокнаска) сакам да кажа бугарска песен и респективно македонска народна песен, коя што е мислам доста популарна и во двете страни. Што значи е популарна во цел Балкан? Ако Б. и РМ са цел Балкан значи е. --Li4kata 16:34, 17 април 2008 (UTC)
Тъй като е найправо да се нарече песната бугарска и македонска народна песен мислам дека и во М. и во Бг требва да ги направим така.--Li4kata 16:35, 17 април 2008 (UTC)
ех на таа ваша пропаганда и нема крај. Песната БИЛА, Е и ЌЕ БИДЕ македонска и никаква друга. Колку и да е популарна у РБ, таа може само да биде популарна македоснка песен във българия и ништо повеќе. И оваа не е ни прва ни последна што ја украдовте. Ако е блгарска шо не пее за блгарското девојче, шо не се воспева во секоја песна бугарија. Ама или се правите на тошо или си имате проблем со идентитетот.--Raso mk 16:56, 17 април 2008 (UTC)
Рашка, айде да не я повдигаме думата за идентитетот. Мислам проблем со идентитетот имат нации кои крадот и си присвояват чуждо културно наследство, а не нации кои си го бранат. И требва да ти кажам, че во Бугария за жал толку ве сакаме,ч е сме глупи да делиме, ова шо се не дели. Но грците со кои немате ништо обшто нема никак да ви дозволуваат да ги ступидирате и да ги крадете. Песната до преди 60 години е била само бугарска, денес таа е веке бугарска и македонска, за бадеште за уште поголема жал може да биде бугарска, македонска и уште некаква. --Li4kata 17:22, 17 април 2008 (UTC)
Браќа македонци, абе не ли разбирате една работа, србите, грците и албанците не “мразат“, и ♠ние ги “мразиме“, бугарите не “сакаат“, а ние ги мразиме:))))))). Македонци, каде и да сте, ИМАЈТЕ МИЛОСТ, САКАЈТЕ ГИ БУГАРИТЕ БИДЕЈЌИ И ТИЕ ВЕ САКААТ ВАС:)))))))))

А за песната, само да напишам еден факт за тоа кој ја краде историјата или песните... Едно од најпопуларните македонски патриотски песни е (како беше насловот): “...ние не сме грци, бугари ни срби, чеда сме на Александар, гордост македонска...“ Едно од најнационалистичките и шовинистички шоуа во бугарија “Сите бугари заедно“ еве вака ја пее песната: “Ние не сме грци, турци ни срби, чеда сме на Аспарухов, гордост Блгарска...“ Епа, сеа кој бил, чија била и.т.н. Можеби и оваа е бугарска бе:)))) Арно, на некоја бугарска к,,,а не и текнало на пајнер или веселина да ја препее и Македонско девојче--Астрион 17:38, 17 април 2008 (UTC)

Браќа Бугари, и вас никој не ве сака па ние Македонциве си траеме и не коментираме. Да ни живее Турција, Словенија и САД други не ни требаат.А Бугари и Грци никад! TURKIYE CUMHURIYETIIIIIIIIIIIIIII Поздрав--MacedonianBoy 17:59, 17 април 2008 (UTC)
Сакаш да кажеш, че во Бугария я бараме милостта ор Македония ли :))))))))))) шегоубиец си ти.
Яз ти говорам за народна песна ти ми говориш за авторска песна, се надевам да ги диференцираш двата вида песни. Во случая со Македоснко девойче говорим за народна песна коя што е создадена когато бевме еден народ. Во твоят пример ти ми велиш за песна со ясен автор на текстот и музиката и со кавер во Бъгария со изменет текст от друг ясен автор. Разлика е от земята до небето. Нема никаква врзка. --Li4kata 18:02, 17 април 2008 (UTC)
Те подкрепям MacedonianBoy. Да ни живее Турција, Словенија и САД други не ни требаат. TURKIYE CUMHURIYETIIIIIIIIIIIIIII Поздрав --Li4kata 18:04, 17 април 2008 (UTC)
Со омраза и ненавист народ не се гради, уште помалко кога таа омраза е против матерниот народ. :) --Li4kata 18:05, 17 април 2008 (UTC)
Види сега вака, Турците не ебеа овде на Балканот сите скоро 5 века, но никогаш во ниеден случај не дошол спорот за Македонскиот народ и негово негирање! Бугарското и Грчкото негирање боли повеќе од сите страдања претрпени од Турците. Затоа си ја обожавам Турција и Турската нација. Турција и Македонија секогаш биле пријатели и ќе останат. Тоа не е мрзење само емоции изразени кон нашите пријатели , но за жал тоа не можам да го речам за грците и бугарите како што викам за Американците, Словенците а пред се Турците.Тоа е!--MacedonianBoy 18:08, 17 април 2008 (UTC)
Ние лично немаме проблем со идентитетот! Ние сме биле сме и ќе сме Македонци а Бугарите еден ден се изјаснуваат како наследници на прабугарите (што се од Татарско потекло), а друг ден се прават најголеми словени. Како е можно тоа? Очигледен проблем со идентитетот! А за грците да не зборам, знаме сега од кај се според истражувањето на Министерството од Шпанија за медитеранските народи. --MacedonianBoy 18:13, 17 април 2008 (UTC)
Еј ти со 4 во името. Јас не се викам РАШКА, а ни Зета, а ни Бугарија. прекини да ми го модифицираш името како што правиш и ти и сите вие со историјата наша македонска. А знаеш ли кога ке ве засакаме?????...кога ке роди врбата грозје, или ако сакате порано тогаш ќе мора да го смените вашиот однос спрема нас и да прекинете да ни ја крадете историјата. Апропо Бг телевизии но комент. Тие од типот на фолклор и сличните се патетични. Излишни коментари и тресење зелени. Тоа ти се вика УБИЈ МЕ МАЈКО СО МОТОРНА ПИЛА. позззззз--Raso mk 18:13, 17 април 2008 (UTC)

Mаcedonianboy когато 1991 г. висеше на косам да биде призната РМ ор Русия и Турция, бугарскиот президент Ж. Желев отиде на крака во Москва и во Анкара да се моли на руснаците и Демирел да я признаат без проблема новата држава, когато Србия и Грция и Албания затвориха границите, за да я смажат македонците Бугария осигуряваше транспортен коридор и така РМ имашее гориво, леб лекарства, целата Бугария се бе впрегнала да помага. Когато я признавме први РМ и бугарската дипломация шеташе налево и на десно да се признае РМ. Когато Бугария предложи РМ за кандидат во НАТО, когато години на ред Бугария не навреди со ништо на РМ. Когато ви дадохме без пари неколко полка танкове, гаубици со снаражението. КАКВО ПОЛУЧИ Бугария? Получи омраза, 10 г. маштабна медийна кампания во сите македонски медиуми, омраза, омраза, лажи. Яз чат пат како отворам некой македонски вестник и намразам себе дури, честно ти казвам, таква яка пропаганда во Бугария и по времето на комунизмот не е имало.--Li4kata 18:22, 17 април 2008 (UTC)


Еј слушај ваму. Или пишуј македонски или не пишувај ич. Преку трасета ми се више тие изливи на патетичност од твоја страна. Ти ке оправаш овде кои медиуми шират пропаганда. Или си луд или тераш инает.--Raso mk 18:26, 17 април 2008 (UTC)
Види и жените да ни ги дадете и вие и грците, пак ќе ни бидете одвратни во Македонија. Не се сакаме ич, разбери се више! --MacedonianBoy 18:30, 17 април 2008 (UTC)
Браво, како што Исус Христос е спасител на христијанските грешници, така и “Мајка Блгарија“ е спасител за Македонија. Доколку не беше Бугарија, Македонија кој знае што ќе правеше:)))) Само ме интересира едно, кога Србија и Албанија ги затвориле границите кон Македонија???--Астрион 18:31, 17 април 2008 (UTC)
Патетични соседски напливи на мудрости. Да не беше случајно србија блокирана, па само од македонија живееше. Ти 4и4ка сигурно си помешал нешто.--Raso mk 18:37, 17 април 2008 (UTC)
Мислам ова што имах предвид биде пределно ясно :). Ако има некакви рационални причина за омраза се надевам да ги споделите. Яз по принцип май сум малце помлад от тебе Раш /ка/
)--Li4kata 18:55, 17 април 2008 (UTC)
Тоа му излева како онаа од Бора Чорба “Како је лепо бити глуп“. 4и4ка, што пишуваш бре, читаш ли се--Астрион 18:57, 17 април 2008 (UTC)
Важното е вие да чете, ама не само тука еми и книги малце :))))) Та да спре со глуповите спорове. --Li4kata 19:00, 17 април 2008 (UTC)
Е Чичка ние а особено лично јас колку имам прочитано книги за МК ти не си свесен и никогаш нема да прочиташ толку. Читај си ти од тоа срање јазик со срање ставови (на бугарски мислам). Во заблуда си задоен од мал и така ќе умреш. Немам коментари за тебе и за паметот твој. Чудо од нација све вие бугарите........--MacedonianBoy 19:03, 17 април 2008 (UTC)


по здрави книги од тие на божидар нема. појаки емисии на тој тој слави аспарухов нема, а богами ни пореални изливи на глупост од каракачанов па ич. Е тоа треба да не едуцира, нели? Скриј се молимте--Raso mk 19:03, 17 април 2008 (UTC)

Готово, скрил съм се. Айде чао за сега, че си имам малце работата. И вземете прочетет нещо вие двамата. Тиверополника е по в час от вас.--Li4kata 19:12, 17 април 2008 (UTC)

Може превод “Тиверополника е по в час от вас“--Астрион 19:56, 17 април 2008 (UTC)

Луѓе, дали сте свесни колку е ова недозволено? Овој муабет никако не смеел да се одвива тука (на страницата за разговор за статијата „Македонско девојче“), нема никаква допирна точка со проблемот; ова е чисто меѓунационално препукување, ова е вистински форум! Мора да преземеме нешто во врска со ова. Правило си има, ова не смее, ама нема кој да пресече. --Поречанец A? 01:24, 18 април 2008 (UTC)

Подршка за INkubusse, јас се повлекувам од овие глупоштини--Астрион 06:10, 18 април 2008 (UTC)

Извини ако го форумизирам разговорот, ама за што пишува овој корисник "Личката" на бугарски? Или да не сум дојден на погрешната википедија? Балканец Да? 11:50, 18 април 2008 (UTC)


E aјде де зашто? и ние се прашуваме,ама немаме одговор. --Raso mk 11:56, 18 април 2008 (UTC)
Замислете, што може да се случи доколку на нивната пишувате на македонски јазик (ништо посебно, или ќе ви избришат тоа што сте го пишувале, или ќе ве БАН)--Астрион 13:21, 18 април 2008 (UTC)
Ако јас одам на бугарска википедија јас ќе се трудам да пишувам на "български език". Ај да одиме португалска википедија и да пишуваме на шпански. Балканец Да? 13:44, 18 април 2008 (UTC)


MacedonianBoy на бугарската напишал дека зборува на македонски и сите го нападнаа. почнаа да мешаат баби и дедовци. Мислам дека сдамо во македонската се толерира тоа.--Raso mk 14:00, 18 април 2008 (UTC)
Taka jet.--MacedonianBoy 15:26, 18 април 2008 (UTC)
Дайте линк на едно место во разговор во БГ.У, кадето е избришан ставот, на който и да е, затова дека напишал со грешки каквото и да било. :))) Во разговорите се бришат само обиди и навреди. --Li4kata 15:32, 18 април 2008 (UTC)
Li4kata, овде веќе не си во право, не можам да се сетам на која статија дискутиравме, каде потоа ми беше избришен разговорот

П.С. Овде, не е место за ваква дебата--Астрион 15:36, 18 април 2008 (UTC)

Не знам, мене не ми избришале коментар на македонски, ама само затоа што мојот јазик го сметаат за нивни дијалект. А тоа е бетер, мислам. Исто така мислам дека „Македонско девојче“ многу го интересираат муабетиве ;) --Поречанец A? 18:55, 18 април 2008 (UTC)

Личката[уреди извор]

Вие сите знаете ли дека Личката ја избришал оригиналната верзија на песната во БГ вики кога разговараше тука со Рашо? Смешно, нели? Балканец Да? 05:46, 19 април 2008 (UTC)

Стори ми се дека не е необходимо целиот текст на една песна да се пише со 2, 3 или 4 азбуки. Како во МК.У песната е напишана само на едната азбука справедливо и там да е само на едната азбука. :))) --Li4kata 08:11, 19 април 2008 (UTC)
Макар че няма да се очудя ако някой върне и караджицата, че все пак е трудно да се претегли българско с българско.  :) --Li4kata 08:13, 19 април 2008 (UTC)
Епа ти не знаеш многу. Песната е во македонски јазик (литературен јазик), и вие си ја ставевте во бугарска азбука. Барем ако ќе крадете, изменете ја малце ;-). Балканец Да? 09:14, 19 април 2008 (UTC)
Čička aj skrij se i ne tresi zeleni više. Dosaden i naporen si.--MacedonianBoy 10:19, 19 април 2008 (UTC)

полска википедија[уреди извор]

полската википедија има многу обемна содржина во врска со песнава, па од тоа што разбирам ќе се обидам да преведам во блиска иднина.

-- гитардемон 12:23, 17 април 2008 (UTC)

Исто така и белоруската, ако си интересиран. Балканец Да? 11:40, 18 април 2008 (UTC)

Интервики[уреди извор]

Би требало да се гледат неколку од интервиките: има заебани кои ги променуваат. Балканец Да? 07:15, 24 април 2008 (UTC)

Бугарска народна песна[уреди извор]

Е добро де, што е проблемот ако пишува дека во Бугарија ја сметаат за бугарска народна песна? И во Македонија го сметаат Александар Македонски за Македонец па го пишува тоа во статијата. Ако пишува дека ја сметаат не значи дека тврдиме дека е. Ако и Кина од утре смета дека е кинеска песната, ќе го вметнеме тоа. Што туку се зафаќате за глупости. -{админинстратор}- гитардемон 01:01, 10 мај 2009 (UTC)

Само да искоментирам нешто. Во статијата вели дека песната се смета за народна песна и во Бугарија. Па што друго е опера?--MacedonianBoy 10:21, 10 мај 2009 (UTC)
Добро, се смета за бугарска народна песна. Го сменав, не го бриши. -{админинстратор}- гитардемон 11:01, 10 мај 2009 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Наводи наместо Референци, англизам.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 16:41, 2 јуни 2010 (CEST), управуван од Brest.Одговори[одговори]