Разговор:Воен конфликт во Македонија, 2001

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Cscr-featured.svg Оваа статија е избрана статија на Википедија на македонски јазик. Таа ги задоволува соодветните критериуми и со согласност од вики-заедницата беше избрана за една од најдобрите статии на Википедија на македонски јазик. Доколку сакате нешто да дополните или промените во истата, слободно направете го тоа!
WikiProject Macedonia Logo mk.svg Оваа статија е дел од ВикиПроект Македонија, чии цели се создавање стандардизиран, информативен и лесен за користење извор за Македонија. Ако сакате да земете учествувате во овој проект, ве молиме посетете ја страната на проектот, каде можете да се приклучите на проектната екипа.

Хронологија на кризата[уреди извор]

Тенденциозно е да се наведуваат настани кои наводно имаат некаква хронолошка поврзаност со настаните од 2001-ва година. Статијава ги претвора албанците во фактор на балканска нестабилност во стил на Слободан Милошевиќ. Затоа ќе биде неопходно да се наведе и преамбулата од Уставот која беше на сила пред 2001 година, а со која одредени етнички заедници во Р. Македонија се поставуваа на ниво на граѓани од втор ред. Relativefrequency (разговор) 17:11, 17 мај 2009 (UTC)

Слободно постави ја--Астрион (разговор) 19:48, 17 мај 2009 (UTC)
Кај го ископа Релатив тоа? Кога албанците биле од втор ред? Ај без глупости молам.--MacedonianBoy 20:23, 17 мај 2009 (UTC)
Со устав од 1991 год во кој Бадентер се произјаснил дека е најевропски, овој погоре наведува безмислици, или човекот се префрлил на Бугарскиот устав.--Р ашоAero-stub img.svg 20:32, 17 мај 2009 (UTC)
Тачно, со уставот во Македонија живеат македонци и останати националности (беа наброани). Рамноправни беа, а да се преиспита БГ уставот? Таму ќе да не се рамноправни малцинствата :)--MacedonianBoy 20:34, 17 мај 2009 (UTC)
Што очекуваш од една таква руска творба? Да признаат малцинство? Па 90% од нивната историја се заснова на украден македонски идентитет и слава. Јасно како ден е дека поимот бугари е географски поим. Шопите не за џабе се дигнаа на востание против таа творба. Шопите никогаш немаа бугарско „самознание“. Тие се првите жртва на асимилацијата. За македонците не ни зборам. Знаеме сите. Ромите со сила ги бугаризираат, им ставаат со сила бг презимиња. Со помаците исто. Турците завали се за жалење. Пред 20 години стотици илјади ги истераа од мајка им Бугарија, кои со векови живееле таму. Останатите мака мачат со правата. А „вопреки“ ова се потепаа објаснувајќи колку ни сме бугари, а да не зборам за гагаузите, за кои како фино лепо објаснуваат како тие се правите бугари, а овие (гаагузите) тепаат туркиски јазик ко турци. Жална историја за соседите нивни. Ние барем знаеме што сме. --Р ашоAero-stub img.svg 20:52, 17 мај 2009 (UTC)
Доста имам читано за нивното потекло, тоа од Волга и не ми е јасно како може да се срамат од своето потекло. Ако им речеш со одреден збор се лутат одма, како сега мене некој да ми рече Македонец и јас да се налутам. Баба лаже, траг не лаже.--MacedonianBoy 20:56, 17 мај 2009 (UTC)

ОНА[уреди извор]

Она нели беше Ослободителна Народна Армија, а не национална. Веројатно Албанците во Македонија не се нација? -{админинстратор}- Ambox question.svg гитардемон 16:50, 18 мај 2009 (UTC)

Да, народна е!--Р ашоAero-stub img.svg 17:05, 18 мај 2009 (UTC)
Според мене а и според материјалот од кој што црпев информации, не е Народна туку Национална. Ве молам за помош???
Народна, зошто Kombëtare на албански значи „народна“ а nacionale на албански е национална. Поздрав--Никола Стојаноски 12:26, 8 јуни 2009 (UTC)
Ја пишуваат како национална. Така стои и во книгата јас што ја имам, со наслов: „Во фокусот на граѓанската војна во Македонија“ од Јордан Јорданов. Поздрав --Виолетова (разговор) 13:29, 8 јуни 2009 (UTC)

Небојша Човиќ и конфликтот во Македонија[уреди извор]

Интересно е како никој во новинарските статии или публикациите кои се занимаваат со конфликот не ја анализира улогата на преговорите што Небојша Човиќ во име на српската влада ги имаше со предводниците на бунтот во Прешево, Медвеѓа и Бујановац во 2000 година. Колку што се сеќавам, бунтот прво започна во соседна Србија, а откако таму беше потпишано примирје, тој просто се пренесе на територијата на Македонија. Многу индикативно е што во јужна Србија тогаш престанаа сите воени дејствија. Големо прашање е што им ветил тогаш Човиќ на лидерите на ОНА и како се нагодил со нив да престанат да дејствуваат во Србија и конфликтот целосно да го „извезат“ во Македонија? MarSFreak (разговор)

Вмешаност на Ал Каеда во Македонскиот конфликт[уреди извор]

Едноставно памтам според извори од Македонската Телевизија,кога емитуваше една емисија во 2001ва,кадешто терористите јадеа месо,и велеа нешто на Македонски,се зборуваше нешто и за наводната вмешаност на Ал Каеда во конфликтот и дека Бин Ладен евентуално имал вмешаност,и имало индиции дека тој дошол во тие подрачја во 90тите...Дали некој има повеќе информации во врска со таа емисија?

Јас толку можам да се сетам од таа емисија која се емитуваше на МКТВ.Касетата наводна била или украдена или пронајдена.

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Промена на зборови од типот превзема... во презема..., без в, синтаксна грешка.
  • честопати наместо често пати.
  • цитирана веб страница наместо cite web, назив на шаблон на македонски јазик.
  • Податотека наместо Image, вики клучни зборови на македонски.
  • Податотека наместо File, вики клучни зборови на македонски.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 17:37, 25 јули 2009 (UTC), управуван од Brest.

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Наводи наместо Референци, англизам.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 07:48, 2 јуни 2010 (CEST), управуван од Brest.

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • карта наместо мапа, англицизам.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 10:34, 7 август 2010 (CEST), управуван од Brest.