Прејди на содржината

Пјер Саворњан де Браза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пјер Саворњан де Браза

Пјер Саворњан де Браза (26 јануари 2852, во околината на Рим - 14 септември 1905, Дакар, Сенегал, Француска Западна Африка) — француски истражувач и колонијален администратор.

Роден во италијанско благородништво во Бразил, се приклучил на француската морнарица. Во 1875-78 година ја истражувал реката Огооуе (денес Габон). Тркајќи се со британско-американскиот противник, Хенри Мортон Стенли, Браза бил испратен да го истражува регионот на реката Конго. Таму тој го основал Француско (Средно) Конго, го истражувал Габон и го основал градот Бразавил во 1883 година, со тоа додвајќи уште 500,000 км2 на француската колонијална империја. Од 1886 до 1897 година бил гувернер на колонијата.

Користена литература[уреди | уреди извор]