Пјеро (Тамаш З. Мароши)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пјеро (Тамаш З. Мароши)

Пјеро, роден Тамаш Золтан Мароши (3 септември 1969, Будимпешта, Унгарија), е унгарски пејач, дизајнер на игри, музичар и продуцент, најпознат по неговата видео игра „АИН“ (Античка Игри на народите)[1] и „Престенот на Јумурџак“. Тој е исто така познат во Унгарија како музичар, пејач и текстописец и продуцент на неколку музички албуми. Неговиот музички стил е првенствено акустичен поп, додека како продуцент има разнобојно портфолио на различни стилови, почнувајќи од светска музика до алтернативен рок до реге и хип-хоп. Тој, исто така, е вклучен во проекти за едукација и туризам, како што е интерактивната мрежа за игри на повидок, „Каланд и Јатек“.[2] Автор е на книга за азиска гастрономија, серија, романи и книга за деца. Името Пјеро првично бил негов прекар. Тој го користи овој алијас и како музичар и развивач на игри од 1986 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Пјеро е роден во Будимпешта во 1969 година како единствено дете на неговите родители. Неговата креативност и талент за музика се реализирале многу рано. Пјеро го основал својот прв аматерски поп-бенд кога имал 14 години, а неговите јавни настапи започнале веднаш потоа. Првото студиско снимање се одржало во 1986 година.[3] Пјеро се пробал со различни полиња на уметноста.

Во првиот дел од својата кариера како пејач (1989-1995) бил познат на носење на стил налик Комедија дел арте стил, кловнова маска, покривајќи само половина од неговото лице.

Како продуцент и композитор, тој создал над 40 музички албуми до 2010 година, вклучувајќи ги и оние кои ги изведувал самиот.[4]

Пјерот ја основал компанијата за музика „Прајват Мун Продакшн“ (1994), подоцна „Прајват Мун Рекордс“ во 1999 година. Тие започнале како независна фирма, а потоа станале бренд на Sony Music, а потоа ЕМИ.[5]

Во 2004-2005 година, како поддржувач на млади музичари, Пјеро бил продуцент (и шеф на жирито) за пејачкото талент-шоу „Поп идол“ на унгарската телевизија, но и како член на жирито на национален и меѓународен натпревар за Евровизија во 2015 и 2016 година.

Тој се ангажиран во развојот на видео игрите во 1997 година, кога ја основал својата втора компанија Прајват Мун Интерактив - подоцна Прајват Мун Студио. Првичната верзија на АИН се родила во неговиот ум во 1998 година. Концептот, сценариото, дизајнот на игри, 2Д графика, звукот и музика се од Пјеро. Прстен на Јумурџак, интерактивен филм со целосна должина исто така е производство на Прајват Мун.

Пјерот посветувла многу време на изучување на азиската култура. Мотивите на кинеската, индонезиската или индиската музика често се појавуваат во неговите композиции. Неговата книга за азиската гастрономија била објавена во 2004 година.[6]

Пјерот исто така создавал вистински игри за туристичката индустрија. Неговите интерактивни игри за гледање потекнуваат од концептот на проектот Прстенот на Јумурџак и се поврзани со него со голем број елементи како што се патување низ времето и ликот на Џонатан Хант, херојот на прстенот на Јумиурџак.

Награди[уреди | уреди извор]

  • 1990: еМеРТон награда од Унгарското радио за неговиот прв албум Бабахазак [7]
  • 1993: Унгарска музичка награда ( Златна жирафа ) за неговото музичко видео Некемен сенки nem hegedül (од Золтан Матон) [8]
  • 2005: Награда за категоријата за неговото музичко видео Túl jól vagyok на фестивалот за филмска анимација во Кечкеметот во 2005 година (од Миклос Вајгерт ) [9]
  • 2007: Прва награда на е- фестивалот во интерактивна строга приказна (Yoomurjak's Ring) [10]
  • 2008: eFestival специјална награда (мултимедијални безбедноста во сообраќајот "Útravaló" за Eduweb , Унгарија).[11]
  • 2018: Фонограм - Унгарски музички награди за Ganxsta Zolee и албум на Картел KO (продуцент - композитор) [12]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]