Пфифелбах

Координати: 51°3′31″N 11°26′30″E / 51.05861° СГШ; 11.44167° ИГД / 51.05861; 11.44167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пфифелбах
Место во Илмтал-Вински Пат
Црква во Пфифелбах
Црква во Пфифелбах
Црква во Пфифелбах
Пфифелбах во рамките на Германија
Пфифелбах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општина Илмтал-Вински Пат
Основни податоци
Површина 11,03 км2
Надм. височина 209 м
Население 590  (31 декември 2012)
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99510
Повик. бр. 036462
Портал www.vg-ilmtal-weinstrasse.de
Координати 51°3′31″N 11°26′30″E / 51.05861° СГШ; 11.44167° ИГД / 51.05861; 11.44167

Пфифелбах (германски: Pfiffelbach) — село и поранешна општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од општината Илмтал-Вински Пат.