Пфафрода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пфафрода
Место во Олбернхау
Административна зграда во Пфафрода
Административна зграда во Пфафрода
Пфафрода is located in Германија
Пфафрода
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Град Олбернхау
Основни податоци
Површина 55,13 км2
Надм. височина 540 м
Население 2.471  (31 декември 2015)
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09526
Повик. бр. 037360
Портал www.pfaffroda.de
Координати 50°42′0″N 13°21′0″E / 50.70000° СГШ; 13.35000° ИГД / 50.70000; 13.35000Координати: 50°42′0″N 13°21′0″E / 50.70000° СГШ; 13.35000° ИГД / 50.70000; 13.35000

Пфафрода (германски: Pfaffroda) — село и поранешна општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2017 година претставува дел од градот Олбернхау.