Промазин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Промазин
Promazine.svg
Promazine3d.png
Систематско (IUPAC)
N,N-диметил-3-(10H-фенотиазин-10-ил)-пропан-1-амин
Клинички податоци
Заштитени имињаПразине
AHFS/Drugs.comMicromedex Detailed Consumer Information
MedlinePlusa600010
Фармакокинетички податоци
Врзување за белковините94%
Идентификатори
CAS-број58-40-2 Yes check.svgОк
ATC кодN05AA03
PubChemCID: 4926
IUPHAR/BPS7281
DrugBankDB00420 Yes check.svgОк
ChemSpider4757 Yes check.svgОк
UNIIO9M39HTM5W Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:8459 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL564 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC17H20N2S
Моларна маса284.42 g/mol
  (verify)

Промазин е лек кој припаѓа на фенотиазинската класа на антипсихотици. Иако е постар лек кој се користи во третманот на шизофренија, сè уште се препишува, покрај поновите агенси како оланзапин и кветиапин. Покажува претежно антихолинергични несакани ефекти, иако честа е појавата и на екстрапирамидални несакани ефекти.