Притиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Притиц
Место во Тојхерн
Црквата во Притиц
Црквата во Притиц
Грб на Притиц
Притиц is located in Германија
Притиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Тојхерн
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 196 м
Население 995  (31 декември 2009)
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06667
Повик. бр. 034445
Портал www.teucherner-land.de
Координати 51°9′N 11°56′E / 51.150° СГШ; 11.933° ИГД / 51.150; 11.933Координати: 51°9′N 11°56′E / 51.150° СГШ; 11.933° ИГД / 51.150; 11.933

Притиц (германски: Prittitz) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Тојхерн.