Припјат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Припјат
При́п'ять (на украински) При́пять (на руски)
Pripjat Panorama.jpg
Грб на Припјат
Припјат is located in Украина
Припјат
Припјат
Координати: 51°24′20″N 30°03′25″E / 51.40556° СГШ; 30.05694° ИГД / 51.40556; 30.05694
Држава Украина
ОбластFlag of Kyiv Oblast.png Киевска област
Основан1970
Права на градот1980
Управа
 • АдминистрацијаЗона на отуѓување
Население (2001)
 • Вкупно0
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски коднема
Повик. бр.+380 4499[1]
Панорамски поглед на Припјат - мај 2009.

Припјат (украински: При́п'ять, руски: При́пять) е напуштен град во зоната околу Чернобил, во северна Украина, Киевска област, блиску до границата со Белорусија. Градот е основан во 1970 год, како живеалиште на работниците од Чернобилската нуклеарната централа, а е напуштен во 1986 година, по Чернобилската несреќа. Населението на градот изнесувало околу 50,000 пред несреќата. Целиот град бил евакуиран за два дена по избивањето на катастрофата.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]