Прези

Од Википедија — слободната енциклопедија

Прези (анг: Prezi) е софтверска компанија за презентации основана во 2009 година, со канцеларии во Будимпешта, Сан Франциско и Рига.[1]

Според компанијата, од април 2018 година, Прези имал повеќе од 100 милиони корисници кои создале повеќе од 325 милиони јавни презентации, кои биле видени повеќе од 3,5 милијарди пати.[2]

Зборот Прези е кратка форма на зборот "презентација" на унгарски јазик.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Прези е основан во 2009 година во Будимпешта , Унгарија, од Адам Сомлаи-Фишер, Петар Халачи и Петар Арваи.[4]

Првиот прототип на презентацијата за зумирање претходно беше развиен од Сомлај-Фишер за да ги претстави своите медиумски уметнички дела. Петар Халачи, инженер, забележа една од овие презентации и предложи да го подобри софтверот. Им се придружија претприемачот и идниот извршен директор, Питер Арваи, со цел да се направи Преци глобално признаена SaaS  компанија .

Компанијата се инкорпорираше на 20 мај 2009 година и ја доби својата прва голема инвестиција од TED два месеци подоцна.[5] Во ноември 2009 година беше отворена канцеларија во Сан Франциско и беше ангажиран првиот вработен во САД.

Во почетокот на 2011 година, Прези ја започна својата прва iPad апликација. Истата година, таа доби 14 милиони долари во финансирање на капитал од Серија Б, предводен од Accel Partners.[6] Апликацијата Прези за iPhone беше лансиранa кон крајот на 2012 година.

Во март 2014 година, Прези вети 100 милиони американски долари во бесплатни лиценци за училиштата од 1-вата титула, како дел од програмата Connectmed од администрацијата на Обама .[7] Ноември истата година го објави огласот од 57 милиони долари за ново финансирање од Spectrum Equity и Accel Partners.[8]

Во февруари 2015 година, Прези го лансираше Nutshell, апликација за создавање на "мини-филмови" од фотографии.[9]

Прези за Андроид беше лансиран во 2015 година, а во јуни 2016 година компанијата го отвори Прези Бизнис.[10]

Во април 2017 година, беше издаден Prezi Next - нов производ заснован на HTML5 .[11] Во мај 2017 година, Прези го стекна Infogram , компанија за визуелизација на податоци со седиште во Латвија.[12]

Производи и одлики[уреди | уреди извор]

Prezi[уреди | уреди извор]

Прези канцелариите во Будимпешта

Главната платформа на компанијата е визуелен софтвер за раскажување приказни,алтернативно на традиционалните формати на презентации засновани на слајд. Прези презентациите визуелно изгледаат како мапа, кој им овозможува на корисниците да се движат помеѓу теми, да зумираат детали и да  повлечат за да го откријат контекстот.

Prezi Next[уреди | уреди извор]

Ажурирање на оригиналниот софтвер Прези презентација,Prezi Next има редизајниран уредувач, шаблони за дизајнери и Prezi Viewer за Android и iOS уреди. Дополнително, Prezi Next овозможува да се користи зголемена реалност во презентациите.[13]

Prezi Business[уреди | уреди извор]

Изградена специјално за професионалци, платформата Prezi Business ги комбинира основните одлики на Prezi Next со алатките за продуктивност фокусирани на бизнис, вклучувајќи анализа на податоци во реално време, интеграција со платформата за бизнис соработка, коментирање и исправка на уредување и функцијата за презентирање во живо , со виртуелни сали за состаноци за вдомување на далечни Прези презентации.[14]

Компатибилност на платформа[уреди | уреди извор]

Prezi Next е HTML5 апликација која работи на JavaScript. Исто така е компатибилен со повеќето модерни системи.Prezi Next не поддржува Internet Explorer.

Употреба[уреди | уреди извор]

Конференции[уреди | уреди извор]

Платформата се користеше во поставувањето на конференцијата од страна на Фондацијата Клинтон , Луфтханза , IBM и The Independent , и е главен во двете SXSW и TED.[15]

Бизнис[уреди | уреди извор]

Прези Бизнис е специјално дизајниран за професионалци за маркетинг и продажба. Платформата ги комбинира разговорните презентациски способности со функции фокусирани на бизнис, како што се соработка,интерактивност на мрзеливите и анализатор.[16]

Образование[уреди | уреди извор]

Прези тесно соработуваше со иницијативата Поврзана [17] од нејзиното отворање од страна на претседателот Барак Обама во 2013 година, обезбедувајќи бесплатни Прези лиценци на стотици илјади наставници од средните училишта низ целата земја.

Разговорно презентирање[уреди | уреди извор]

Терминот "разговорно презентирање" [18] беше напишан од компанијата во 2015 година за да го опише органскиот проток на информации што им овозможува Прези. Допуштајќи им на презентерите да го прилагодат редоследот на испорака на содржината, овој метод дозволува да се решат прашања и грижи кога ќе се појават, а не според испишана патека.

Критика и пристапност[уреди | уреди извор]

Некои елементи на Прези презентации не можат да се читаат гласно со помош на читач на екран за корисници со попреченост. (Не е можно да се додадат атрибути на alt на слики и рамки кои се користат за дизајнирање страница, и шаблони се изградени за да работат без пристапни опции. ) Американските воспитувачи се советуваат дека Прези не е во согласност со Законот за Американците со посебни потреби (АДА / 508).[19][20] Компанијата создаде сет   на совети за правење Прези презентациите во АДА-согласност.[21]

Истражување[уреди | уреди извор]

Студијата од Универзитетот Харвард во 2017 година испитувала зошто луѓето претпочитаат еден стил на презентација над друг. Според студиите,Презовите зумирачки кориснички интерфејс беше повеќе посакуван како метод на презентирање отколку методи како PowerPoint или усни предавања.

Модел на приходи[уреди | уреди извор]

Прези го користи моделот freemium. Презентациите создадени со користење на бесплатниот тип на јавна лиценца на производот се појавуваат на мрежното место на Prezi.com, која е јавно видлива. Клиентите кои плаќаат за лиценца Enjoy, Pro или Pro Plus можат да ги контролираат поставките за приватност на презентациите. Про и Про Плус корисници имаат пристап до Прези десктоп апликација, кој овозможува офлајн уредување. Прези, исто така, нуди образовна лиценца за студенти и едукатори, како и за Prezi Business, која е специјално дизајнирана за тимови.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Conversational Presenting is Your New Best Friend in 2017“. Посетено на 2018-01-11.
 2. „Company Announcements | Prezi“. prezi.com (англиски). Посетено на 2018-05-02.
 3. „Why is Prezi Called Prezi? | Rewind & Capture“ (англиски). Посетено на 2017-03-27.
 4. „How Prezi Helped Turn Budapest Into Europe's Newest Startup Hub“. 2014-11-07. Посетено на 2017-03-27.
 5. Shwartz, Ariel (2013-07-31). „The First Company That TED Ever Invested In Is Changing The Way We Make Presentations“. Fast Company (англиски). Посетено на 2017-03-27.
 6. „Company Announcements | Prezi“. prezi.com (англиски). Посетено на 2017-03-27.
 7. Farr, Christina (2014-02-28). „Adobe & Prezi commit $400M to President Obama's digital literacy program“. Посетено на 2017-03-27.
 8. „Prezi Secures $57M Growth Round From Spectrum And Accel, Passes 50M Users – TechCrunch“ (англиски). Посетено на 2018-07-02.
 9. „Prezi Launches Nutshell, An App To Turn Photos Into 'Mini-Movies' – TechCrunch“ (англиски). Посетено на 2018-07-02.
 10. Sawers, Paul (2016-06-07). „With 75M users, Prezi targets businesses with new collaboration and analytics tools for presentations“. Посетено на 2017-07-28.
 11. Maina, Antony (2017-05-02). „New Prezi Next Offers Audience Feedback in Real Time on Your Next Presentation“ (англиски). Посетено на 2018-01-11.
 12. Sawers, Paul (2017-05-16). „Prezi makes its first acquisition, snaps up Latvian data visualization startup Infogram“. Посетено на 2018-01-11.
 13. Cruz, Claudia (2017-04-25). „Prezi Next permitirá usar la realidad aumentada en presentaciones“. Посетено на 2018-01-11.
 14. Boyd, Stowe (2016-06-07). „Prezi Business: Moving out of the Auditorium to the Meeting“. Архивирано од изворникот на 2016-06-08. Посетено на 2018-01-11.
 15. Schwartz, Ariel (2013-07-31). „The First Company That TED Ever Invested In Is Changing The Way We Make Presentations“. Посетено на 2018-01-11.
 16. Boyd, Stowe (2016-06-07). „Prezi Business: Moving out of the Auditorium to the Meeting“ (англиски). Архивирано од изворникот на 2016-06-08. Посетено на 2017-04-12.
 17. „Adobe & Prezi commit $400M to President Obama's digital literacy program“. 2014-03-01. Посетено на 2017-04-12.
 18. Somlai-Fischer, Adam (2017-02-22). „The Deck Is a Dialogue: 3 Steps to Conversational Presenting“. business.com. Посетено на 2017-04-12.
 19. „8 Reasons Why Prezi Is Not Recommended for Teaching“ (англиски). Brown University. Архивирано од изворникот на 2018-01-12. Посетено на 2017-04-06. Educators in other countries have expressed similar concerns; for example: „Improving the Accessibility of PREZI“ (англиски). University of Edinburgh. Посетено на 2018-01-20.
 20. „Learn About Section 508 Requirements and Responsibilities | Section508.gov“ (англиски). Архивирано од изворникот на 2018-04-09. Посетено на 2017-04-06.
 21. „Making Your Prezi Classic ADA Friendly“ (англиски). Посетено на 2018-01-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]