Прејди на содржината

Предлошка:Општина во Израел

Координати: 31°16′0″N 35°7′0″E / 31.26667° СГШ; 35.11667° ИГД / 31.26667; 35.11667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Пример[уреди извор]

{{Општина во Израел
|name=Арад
|image=Coat of Arms of Arad.svg
|caption=Амблем на Арад
|imgsize=70
|image3=Arad_municipality.jpg
|caption3=Општинската зграда
|imgsize3=200
|hebname={{Hebrew|עֲרָד}}
|arname=عراض
|meaning=именуван по [[Тел Арад]]
|founded=21 ноември 1962
|destroyed=
|type=city
|typefrom=1995
|stdHeb=
|altOffSp=
|altUnoSp=
|district=south
|subdistrict=Бершеба
|population=23300<ref name="cbs populations">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.cbs.gov.il/population/new_2008/table3.pdf|publisher=[[Централна статистичка служба на Израел]]|title=Табела 3 - Население на местата со над 1.000 жители и останато рурално население|date=30 септември 2007|accessdate=20087 март }} {{en}}</ref>
|popyear=2006
|area_dunam=93140
|pushpin_map=Израел
|pushpin_mapsize=
|pushpin_map_caption=Местоположба во рамките на Јужнот округ
|latd=31 |latm=16 |lats=0 |latNS=N
|longd=35 |longm=7 |longs=0 |longEW=E
|mayor=Гидеон Бар-Лев
|website=http://www.arad.muni.il
}}
Арад

Општинската зграда

Амблем на Арад
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Израел" does not exist|180px|Арад во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Израел" does not exist]]
Арад
Местоположба во рамките на Јужнот округ
Округ Јужен
Управа Град (од 1995)
хебрејски עֲרָד
арапски عراض
Значење именуван по Тел Арад
Население 23.300[1] (2006)
Површина 93,140 dunams (93.14 km2; 35.96 ми)
Градоначалник Гидеон Бар-Лев
Основан 21 ноември 1962
Координати 31°16′0″N 35°7′0″E / 31.26667° СГШ; 35.11667° ИГД / 31.26667; 35.11667
Мреж. место http://www.arad.muni.il

Параметри[уреди извор]

 • name: name of the locality
 • image (optional): logo of the locality, basically the entire image file, e.g. Tel_Aviv.jpg
 • imgsize (optional): size of image, if different from original (measurement is px, no need to add px to the end)
 • caption (optional): optional caption
 • hebname: name/spelling of the city in Hebrew
 • arname (optional): name/spelling of the city in Arabic
 • meaning (optional): name meaning
 • founded (optional): year in which the municipality was founded
 • destroyed (optional): year in which the municipality was evacuated and/or razed
 • type: has 2 possible values:
  • city: a city
  • lc: a local council
 • typefrom (optional): when it was declared a city/local council
 • stbHeb (optional): transliteration in Hebrew - only for cases where the name is different, i.e. Haifa's transliteration would be Heifa, Jerusalem's - Yerushalayim, etc.
 • altOffSp (optional): alternative official transliterations, e.g. Petah Tiqwa
 • altUnoSp (optional): alternative unofficial transliterations, e.g. Petach Tikvah
 • district: district of the city/local council, can have 8 possible values:
  • north: Northern District
  • haifa: Haifa District
  • center: Center District
  • ta: Tel Aviv District
  • jerusalem: Jerusalem District
  • south: Southern District
  • js: Judea and Samaria District (West Bank)
 • subdistrict: sub-district of the city/local council, can have any value, but should be one of the following (no value should be added for Tel Aviv, Jerusalem, and Judea and Samaria districts):
  • Acre, Kinneret, Safed, Golan, Jezreel, Acre
  • Haifa, Hadera
  • Sharon, Petah Tikva, Ramla, Rehovot
  • Ashkelon, Beersheba
 • population: population of the municipality
 • popyear (optional): year in which the census (or estimate, since the last complete census was in 1995) was made
 • area_dunam: jurisdiction of the municipality, dunams (the local measurement unit for measuring jurisdiction). RAW unformatted numbers only (i.e. 5000 not 5,000) as they will be converted to km² and sq mi automatically. Do not include any footnotes or references; try to place those into the main text of the article.
 • mayor (optional): head of municipality (either mayor or head of council)
 • pushpin_map (optional but must be used with the coordinate fields): The only value that can be entered is "Israel", but this could change if more detailed maps become available. This map must be used with the lat/long fields, otherwise an error will occur.
 • pushpin_label_position (optional): The position of the label on the pushpin map relative to the pushpin coordinate marker. Valid options are {left, right, top, bottom, none}. If this field is not specified, the default value is right.
 • pushpin_mapsize (optional): Must be entered as only a number—no need for px. The default value is 125.
 • pushpin_map_caption (optional): For placing a caption under the map.
 • latd (optional): Latitude degrees. Can also be used for decimal degrees.
 • latm (optional): Latitude minutes.
 • lats (optional):
 • latNS (optional): Enter a value of N
 • longd (optional): Longitude degrees. Can also be used for decimal degrees.
 • longm (optional):
 • longs (optional):
 • longEW (optional): Enter a value of E

Микроформат[уреди извор]

HTML-означувањето кое се добива со оваа предлошка вклучува микроформат hCard, што овозможува расчленување на топонимот и местоположбата од страна на сметачот, или по автоматска постапка за каталогизација на статија низ википедијата, или преку алатка во прелистувачот со која работи корисникот, за (на пример) додавање на наслов во именик. Во hCard има микроформат Geo, што дополнително овозможува расчленување на координатите (геог. ширина и геог. должина), за да може да се побараат на карта, или да се преземат и стават во GPS-уред. За повеќе информации за употребата на микроформати на Википедија, погледајте го проектот за микроформати.

Ако местото има „основано“, „отворено“ или сличен датум, користете {{Почетен датум}}.

hCard користи HTML-класи, вклучувајќи ги:

 • adr
 • agent
 • category
 • county-name
 • extended-address
 • fn
 • label
 • locality
 • nickname
 • note
 • org
 • region
 • street-address
 • vcard

Geo се повикува со {{coord}}, и користи HTML-класи:

 • geo
 • latitude
 • longitude

Не ги преуменувајте или отстранувајте овие класи; ниту пак треба да склопувате вгнездените елементи коишто ги користат.

Кога назначувате координати, не бидете претерано прецизни.

Наводи[уреди извор]

 1. „Табела 3 - Население на местата со над 1.000 жители и останато рурално население“ (PDF). Централна статистичка служба на Израел. 30 септември 2007. Посетено на 7 март 2008. (англиски)
Оваа предлошка содржи сложени примероци на предложна синтакса.
Ве молиме не ја менувајте синтаксата доколку не сте сосем запознаени со нејзиниот распоред и расчленувачките функции и сте подготвени да ги поправите или вратите сите пореметувања ако се појават неочекувани резултати.
Сите испробувања со измени врешете ги било во предложниот песочник или во вашиот кориснички простор пред да менувате било што тука.