Прва дама на Русија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Прва дама на Руската Федерација е неофицијална титула која се дава на сопругата на претседателот на Русија. Објавувањето на првата дама е со церемонија. Во моментов во Русија нема прва дама поради разводот на актуелниот претседател Владимир Путин и Људмила Путин.

Први дами на Русија[уреди | уреди извор]

Р.бр. Портрет Име Брак Период Претседател
1 Наина Елцина

Родена: 14 март 1932(1932-03-14)(92 г.)

28 септември 1956 година 10 јули 1991 година 31 декември 1999 година Борис Елцин
2 Људмила Путин

Родена: 6 јануари 1958(1958-01-06)(66 г.)

28 јули 1983 година[1] 31 декември 1999 година 7 мај 2000 година Владимир Путин
7 мај 2000 година 7 мај 2008 година Владимир Путин
3 Светлана Медведева

Родена: 15 март 1965(1965-03-15)(59 г.)

24 декември 1993 година[2] 7 мај 2008 година 7 мај 2012 година Дмитриј Медведев
4 Људмила Путин

Родена: 6 јануари 1958(1958-01-06)(66 г.)

28 јули 1983 година 7 мај 2012 година 6 јуни 2013 година[3] Владимир Путин
- Празна 6 јуни 2013 година до денес

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]