Список на претседатели на Руската Федерација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова е список на претседатели на Руската Федерација формирана во 1993 година по распаѓањето на Советскиот Сојуз. Во оваа листа се вклучени само претседателите од 1993 па сѐ до денес. За поранешните претседатели, видете Водачи на Советскиот Сојуз.

Претседатели[уреди | уреди извор]

За водачите пред 1990, видете Водачи на Советскиот Сојуз.

      Поддржан од Демократска Русија       Поддржан од Обединета Русија       Наш Дом – Русија       Без поддршка од партија

# Име Слика Почеток на мандат Завршеток на мандат Политичка партија Термин
1 Борис Елцин Boris Yeltsin-1.jpg 10 јули 1991
(инаугуриран)
9 август 1996 Непартиски
(Поддржан од Демократска Русија)
1
9 август 1996
(инаугуриран)
5 ноември 1996 Непартиски 2
Виктор Черномирдин
(В.Д.)[1][2][3]
Viktor Chernomyrdin-1.jpg 5 ноември 1996 6 ноември 1996 Наш Дом- Русија
1 Борис Елцин Boris Yeltsin-1.jpg 6 ноември 1996 31 декември 1999
(напуштил)
Непартиски
Владимир Путин
(В.Д.)[3]
Vladimir Putin official portrait.jpg 31 декември 1999 7 мај 2000 Непартиски
2 Владимир Путин 7 мај 2000
(инаугуриран)
7 мај 2004 3
7 мај 2004
(инаугуриран)
7 мај 2008 4
3 Димитриј Медведев Dmitry Medvedev official large photo -1.jpg 7 мај 2008
(инаугуриран)
7 мај 2012 Непартиски
(Поддржан од Обединета Русија)
5
4 Владимир Путин Vladimir Vladimirovich Putin (2nd Presidency).jpg 7 May 2012 Сѐ уште
Завршеток на мандат: 7 мај 2024
Непартиски

(Поддржан од Обединета Русија)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hoffman, David (1996-11-06). „Yeltsin Heart Operation Called a Success“. The Washington Post. The Washington Post Company. Посетено на 2008-04-10.
  2. Decree of President of Russian Federation No. 1378 of 19 септември 1996; Temporary discharge of duty of President of Russian Federation
  3. 3,0 3,1 As Prime Minister

Надворешни врски[уреди | уреди извор]