Политехничка школа

Од Википедија — слободната енциклопедија

Политехничка школа (француски: École polytechnique или едноставно l’X) — универзитет во Париз, Франција. Претставува еден од најпрестижните и најелитните универзитети и е член на таканаречената Institut polytechnique de Paris, основан во 1794 година.[1]

Познати дипломци[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Institut Polytechnique de Paris

Надворешни врски[уреди | уреди извор]