Поливинилхлорид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Vinyl chloride Polymerization V1.svg

Поливинилхлорид (ПВЦ или PVC), е синтетичка смола, органски полимер направен со обработка на мономерите од винилхлоридот со преоксид. Тој може да биде помешан со повеќе гумени полимери или кополимеризиран со другите винили за да се добие производ според сопствените потреби. ПВЦ смолата помешана со пластификатори, стабилизатори и пигменти се користи за производство на еластични прозводи (на пр., мантили, играчки, пластични контејнери). Непластифицираната смола се употребува за груби прозводи (на пр., цевки за вода, навлаки за оловни цевки, фонографски плочи). Загриженоста од истекувањето на винилхлоридот во храната резултира со ограничувања за неговата употреба во контејнерите за храна, неговото распаѓање во хидрогенхлорид кога гори, исто така, предизвикува проблеми. Денес тој се произведува во поголеми количини во однос на другите пластични материјали, освен од полиетиленот.[1]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, МПМ, 2005, Книга 7, стр. 147