Подбел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подбел
Научна класификација
Царство: Plantae
Нерангирано: Angiospermae
Нерангирано: Eudicotae
Нерангирано: Asteridae
Ред: Asterales
Семејство: Asteraceae
Потсемејство: Asteroideae
Племе: Senecioneae
Род: Tussilago
L.
Вид: T. farfara
Научен назив
Tussilago farfara
L.
Синоними

Подбел (Tussilago farfara) е растение од фамилијата главоцветни. Има бели, влакнести листови и жолти цветови. Расте на влажни наноси, речни брегови и ниви. Се користи во традиционалната медицина.