Планински парк Вилхелмсхее

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Bergpark Wilhelmshöhe е пејзажен парк во Касел, Германија . Областа на паркот е 2,4 километри квадратни, што го прави најголемиот европски ридски парк, а втор по големина парк на падините на ридот во светот. Изградбата на овој парк, или започнала во 1689 година и траела околу 150 години. Паркот е отворен за јавноста денес. Од 2013 година, тој е Светско наследство на УНЕСКО .

Поглед кон Касел
Големата фонтана
Замокот во Вилхелмсхее
Водата се спушта по каскадите, обоена слика пред 1903 година

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]