Пијанка (растение)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Пијанец (растение))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пијанка
Illustration Leymus arenarius and Lolium temulentum0.jpg
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Монокотиледони
клад: Комелиниди
Ред: Тревовидни
Семејство: Треви
Род: Пијанка
Вид: Пијанка
Биномен назив
Lolium temulentum
L.

Пијанка или пијанец[1] (латински: Lolium temulentum) – едногодишно отровно растение од потсемејството ливадарки во рамките на семејството треви. Растението може да нарасне до еден метар висина. Има глобална дистрибуција. Некогаш труењата со ова растение биле чести, но современите мерки за заштита на посевите довеле до негово скоро целосно искоренување.

Токсикологија[уреди | уреди извор]

Растението често е заразено со ендопаразитската габичка Neotyphodium coenophialum (сродник на Claviceps purpurea, причинител на ерготизмот), содржи невротоксилни индолни алкалоиди, што го прави целото растение отровно. Употребата на контаминирано брашно предизвикува симптоми на опиеност, како што се вртоглавица и визуелни нарушувања, во ретки случаи дури и смрт. Денес труењата со пијанка исчезнале, што е последица на употребата на хербициди во одгледувањето на житарици.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „пијанец“ — Дигитален речник на македонскиот јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]