Прејди на содржината

Пире

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пире од компири

Пире[1] – јадење подготвено од варен или сиров зеленчук или овошје. Поимот особено се однесува на пире од компири.

Во Македонија покрај пирето од компири најпознати се доматното пире и десертот костен-пире.

Подготовка

[уреди | уреди извор]

Зеленчукот или овошјето, исчистено од кожата и семките, се дроби со виљушка, се пасира со преса или се миксира. На добиената смеса се додаваат одредени состојки за подобрување на вкусот (млеко, путер...) и зачини. [2]

Подготвеното пире може да биде гарнир со некое главно јадење, но и етапа во подготовка на некој рецепт.

Етимологија

[уреди | уреди извор]

Зборот пире е заемка од францускиот збор purée што значи „очистено“.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „пире“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „Рецепт за најкремастото пире од компири“. Готви. 5 октомври 2017. Посетено на 14 февруари 2021.