Пикачу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пикачу
лик од Покемон
Изглед на Пикачу
Прва играPokémon Red and Blue (1996)
Информации
Видверверичка
Положбабр. 025
Типелектричен

Пикачу (јапонски: ピカチュウ, англиски: Pikachu) — суштество од серијата игри, манга и анимеПокемон“, во сопственост на Nintendo и Game Freak. Пикачу, едно од особените суштества на измислениот универзум na Покемон, бил создаден од јапонскиот дизајнер на игри Кен Сугимори заедно со екипата за развој на Game Freak и најпрво се појавил во компјутерските игри Pokémon Red и Blue, а потоа и во следните продолженија. Пикачу се смета за еден од најпрепознатливите и најпопуларните покемони, како официјална маскота на франшизата, и станал икона на јапонската поп-култура во последниве години.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Pikachu is actually based on squirrels and the pikas are up in arms“. Yahoo News (англиски). 2021-10-12. Посетено на 2023-10-03.
  2. „Pikachu“. Pokémon Wiki (англиски). Посетено на 2023-10-03.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]