Покемон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Покемон
Жанрфантазија, аниме
Создадена одСатоши Тајири
Улоги-
Воведна тема„Gotta Catch 'Em All“, Џејсон Пејџ
Земја на потеклоЈапонија
Првичен јазикјапонски, англиски
Бр. на епизоди1275
Продукција
Местоположба-
Времетраење24 минути
Прикажување
Првична мрежа-
Првично прикажување1 април 1997
Надворешни врски
Мрежна страница[Japan Japan]

Покемон — аниме-серија која ја создал Сатоши Тајири во 1996 година и која е во сопственост на јапонската компанија Нинтендо. „Покемони“ започнале од неколку игри за Нинтендо, а подоцна е направена и аниме-серијата со исто име.

Покемон Филмови[уреди | уреди извор]

Филм Година Режисер
Pokémon: The First Movie 1998 Kunihiko Yuyama
Pokémon The Movie 2000 1999 Kunihiko Yuyama
Pokémon 3: The Movie 2000 Kunihiko Yuyama
Pokémon 4Ever 2001 Kunihiko Yuyama
Pokémon Heroes 2002 Kunihiko Yuyama
Pokémon: Jirachi—Wish Maker 2003 Kunihiko Yuyama
Pokémon: Destiny Deoxys 2004 Kunihiko Yuyama
Pokémon: Lucario and the Mystery of Mew 2005 Kunihiko Yuyama
Pokémon Ranger and the Temple of the Sea 2006 Kunihiko Yuyama, Armen Mazlumian
Pokémon: The Rise of Darkrai 2007 Kunihiko Yuyama
Pokémon: Giratina and the Sky Warrior 2008 Kunihiko Yuyama
Pokémon: Arceus and the Jewel of Life 2009 Kunihiko Yuyama
Pokémon: Zoroark: Master of Illusions 2010 Kunihiko Yuyama
Pokémon the Movie: White—Victini and Zekrom 2011 Kunihiko Yuyama
Pokémon the Movie: Black—Victini and Reshiram 2011 Kunihiko Yuyama
Pokémon the Movie: Kyurem vs. the Sword of Justice 2012 Kunihiko Yuyama
Genesect and the Legend Awakened 2013 Kunihiko Yuyama
Pokémon the Movie: Diancie and the Cocoon of Destruction 2014 Kunihiko Yuyama
Pokémon the Movie: Hoopa and the Clash of Ages 2015 Kunihiko Yuyama
Pokémon the Movie: Volcanion and the Mechanical Marvel 2016 Kunihiko Yuyama
Pokémon the Movie: I Choose You! 2017 Kunihiko Yuyama
Pokémon the Movie: The Power of Us 2018 Tetsuo Yajima
Pokémon the Movie: Mewtwo Strikes Back Evolution 2019 Motonori Sakakibara, Tetsuo Yajima
Pocket Monsters the Movie: Coco 2020 Tetsuo Yajima

Серии[уреди | уреди извор]

Серија Година
Pokémon 1997-2002
Pokémon Chronicles 2002
Pokémon: Advanced 2002-2006
Pokémon Diamond and Pearl 2006-2010
Pokémon: Black & White 2010-2013
Pokémon XY 2013-2016
Pokémon The Series: Sun & Moon 2016-2019
Pokémon Journeys: The Series 2019-во тек
Pokémon: The Arceus Chronicles 2022