Пендиметалин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пендиметалин[1]
Pendimethalin.png
Назнаки
40487-42-1 Yes check.svgОк
Jmol-3D слики Слика
KEGG C11019 Yes check.svgОк
PubChem 38479
UNII VL6L14C06U Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула C13H19N3O4
Моларна маса 281.31 g mol−1
Густина 1.17 g/cm³
Точка на топење

47-58 °C

Точка на вриење

330 °C, 603 K, 626 °F

Растворливост во вода 0.275 ppm
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Пендиметалин е хербицид за спречување на појава и уништување на едногодишни треви и некои широколисни плевели. Ја инхибира клеточната делба и клеточното издолжување. Одобрен е за употреба во Европа, Северна Америка, Јужна Америка, Африка, Азија и Океанија за различни култури, вклучувајќи ги житните култури (пченица, јачмен, 'рж,), пченка, соја, ориз, компир, мешункасти плодови, овошје, зеленчук, како и тревници и украсни растенија.

Наводи[уреди | уреди извор]