Прејди на содржината

Пелин (растение)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Илустрација на Artemisia vulgaris (1897)

Пелин е заедничко име за неколку видови ароматични цветни растенија од родот Artemisia. Во Европа, пелин најчесто се однесува на видот Artemisia vulgaris. Додека другите видови понекогаш се нарекуваат со поспецифични заеднички имиња, тие може да се наречат едноставно „пелин“ (Mugwort на англиски) во многу контексти.

Видови[уреди | уреди извор]

Видовите од родот Artemisia наречени пелин вклучуваат:

 • Artemisia absinthium L. — пелин, традиционално се користи во производството на абсинт.
 • Artemisia argyi H.Lév. & Vaniot — Кинески пелин кој се користи во традиционалната кинеска медицина
 • Artemisia douglasiana Besser ex Besser — Даглас магворт или калифорниски магворт (пелин) потекнува западна Северна Америка
 • Artemisia glacialis L. — алпски пелин
 • Artemisia indica Wild. - Ориентален пелин
 • Artemisia japonica Thunb. - Јапонски пелин
 • Artemisia lactiflora Ѕид. ex DC. - бел пелин
 • Artemisia norvegica Fr. - Норвешки пелин
 • Artemisia princeps Pamp. — корејски пелин и јапонски пелин, кој се користат како кулинарска билка и во традиционалната кинеска медицина.
 • Artemisia verlotiorum Lamotte — кинески пелин
 • Artemisia vulgaris L. — обичен пелин, која се користи како кулинарска билка и медицински ширум светот

Користи[уреди | уреди извор]

Маслото од пелин содржи тујон, кој е токсичен во големи количини или при продолжено внесување. Тујонот е присутен и во Thuja plicata (западен црвен кедар), од кој потекнува и името тујон. Нежните влакна на долната страна на листовите може да се изгребат и да се користат како делотворно средство за чистење. Сите делови на растението содржат есенцијални масла со сенаменски инсектицидни својства (особено при убивање на ларви од инсекти). Ова најдобро се користи во слаба инфузија, но не се препорачува да се користи на градинарските растенија, бидејќи исто така го намалува растот на растенијата.[1] Пелинот се користи терапевтски за ублажување на поспаност.

Храна[уреди | уреди извор]

Ароматичните и малку горчливите лисја на пелинот може да се јадат сирови или варени, како и млади пролетни ластари. Листовите и пупките, најдобро собрани непосредно пред цветањето на пелинот во јули до септември, може да се користат како горчлив зачин за зачинување на масти, месо и риба.[2] Оваа билка често се вклучува во масните јадења бидејќи го поддржува варењето.[3] Пелинот се користел за ароматизирање на пивото пред воведувањето на хмељот.[4][5]

Етерично масло[уреди | уреди извор]

Составот на етеричното масло од пелин може да варира во зависност од родот на избраното растение, неговото живеалиште, како и делот од растението извлечен и сезоната на неговата жетва. Неговите главни компоненти може да вклучуваат камфор, цинеол, тујон, борнеол и борнил ацетат, како и широк спектар на други феноли, терпени и алифатични соединенија.[6]

Средновековна Европа[уреди | уреди извор]

Во европскиот среден век, пелинот се користел како магична заштитна билка. Го користеле за одбивање на инсекти - особено молци - од градините. Пелинот исто така се користел од античко време како лек против замор и за заштита на патниците од зли духови и диви животни. Римските војници ставале кантарион во сандалите за да ги заштитат стапалата од замор и грчеви.[7] Пелинот е една од деветте билки наведени во паганскиот англосаксонски Nine Herbs Charm, напишан во 10 век во Lacnunga.[8]

Кина[уреди | уреди извор]

Постојат неколку референци за Кинезите кои користат мугворт во кујната. Познатиот кинески поет Су Ши во 11 век го спомнал во една од неговите песни. Има уште постари песни и песни кои може да се следат до 3 п.н.е. Често се нарекувал lóuhāo (蒌蒿) или àicǎo (艾草) на мандарински. Пелинот се користи и како арома и боја за сезонско јадење со ориз.[9]

Во традиционалната кинеска медицина, пелинот се користи во прашкаста и застарена форма - наречена moxa на англиски - за да се изврши моксибусција, односно да се изгори на одредени акупунктурни точки на телото на пациентот за да се постигнат терапевтски ефекти.

Јапонија[уреди | уреди извор]

Оризовите колачи од пелин или куса мочи се користат за јапонски слатки наречени даифуку (буквално „голема среќа“). За да ги направите, земете мала количина мочи и наполнете го или завиткајте го околу филот од овошје или засладена паста од аџуки (црвен грав). Традиционалните даифуку може да бидат бледо зелени, бели или бледо розови и се покриени со тенок слој од компир скроб за да се спречи лепење.

Кореја[уреди | уреди извор]

И во Северна и во Јужна Кореја, мугворт – ssuk () – се користи во супи и салати. Традиционална супа која содржи кантарион и школки е ssukguk ( 쑥국 ), направена во пролет од младите растенија непосредно пред да процветаат. Друго јадење е наречено ssukbeomul ( 쑥버물 ), во која кантата се меша со оризово брашно, шеќер, сол и вода и потоа се вари на пареа.

Пелинот е честа состојка во чаеви, супи, палачинки и оризови колачи.

Алерген[уреди | уреди извор]

Поленот од пелин е еден од главните извори на поленска треска и алергиска астма во Северна Европа, Северна Америка и делови од Азија.[10][11] Поленот обично патува помалку од 2.000 метри.[12] Познато е дека кинењето на пелинот го намалува ефектот на алергијата, бидејќи поленот лета само на кратко растојание.[12] Исечете го цвеќето пред да цвета за да избегнете алергени и размножување на растението.

Пелинот се користи како лековита билка во многу земји и култури. Го користат за да лечи дигестивни проблеми, менструални проблеми и кашлица. Маст од пелин може да се искористи за да се излечат рани и модрици.

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Dysphania ambrosioides, растение со сличен профил на вкус што се користи во северно-американските кујни.
 • Eucosma metzneriana, молец кој се храни со ова растение
 • Список на растенија познати како мугворт
 • Ssukcha, традиционален корејски пијалок

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Riotte. L. Companion Planting for Successful Gardening.
 2. Пелин (растение) при Гугл книги in „A Dictionary of the World's Plant Foods“. The Cambridge World History of Food. 2000. стр. 1711–1886. doi:10.1017/CHOL9780521402156.060. ISBN 978-0-521-40215-6.
 3. „11 Medicinal Benefits of Mugwort that Range from Malaria Treatment to Detoxification - Herba Medicine“ (англиски). 24 October 2020. Посетено на 2021-10-25.
 4. Stika, Hans-Peter (March 2011). „Early Iron Age and Late Mediaeval malt finds from Germany—attempts at reconstruction of early Celtic brewing and the taste of Celtic beer“. Archaeological and Anthropological Sciences. 3 (1): 41–48. doi:10.1007/s12520-010-0049-5.
 5. Llewellyn's 2010 Herbal Almanac by Llewellyn
 6. Abad, María José; Bedoya, Luis Miguel; Apaza, Luis; Bermejo, Paulina (2 March 2012). „The Artemisia L. Genus: A Review of Bioactive Essential Oils“. Molecules. 17 (3): 2542–2566. doi:10.3390/molecules17032542. PMC 6268508. PMID 22388966.
 7. Wright, Colin, Ed. (2002). Artemisia. London; New York: Taylor & Francis. стр. 144. ISBN 0-415-27212-2.
 8. Stephen Pollington "Leechcraft: Early English Charms, Plantlore and Healing"
 9. „A Bite of China: The Story of Staple Food“. YouTube (кинески). Архивирано од изворникот на 2022-05-08. Посетено на 20 February 2013.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 10. Himly, M.; Jahn-Schmid, B.; Dedic, A.; Kelemen, P.; Wopfner, N.; Altmann, F.; Van Ree, R.; Briza, P.; Richter, K. (2003). „Art v 1, the major allergen of mugwort pollen, is a modular glycoprotein with a defensin‐like and a hydroxyproline‐rich domain“. The FASEB Journal. 17 (1): 106–8. doi:10.1096/fj.02-0472fje. PMID 12475905.
 11. „Архивиран примерок“. Weather Channel. Архивирано од изворникот на 9 March 2012. Посетено на 9 November 2012.
 12. 12,0 12,1 „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 16 February 2009. Посетено на 9 November 2012.