Пекинезер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пекинезер
Pekingese1904.jpg
Пекинезер
Други називи Фоo (или Фу) куче
Пекиншко палатно куче
北京犬
宮廷獅子狗
Прекари Пеке
Потекло Кина Кина
Особености
куче (Canis lupus familiaris)

Пекинезер е раса на кучиња која води порекло од Кина, поточно од Пекинг по кој го добил името. Расата е стара преку 2000 години, но биле чувани тајно единствено во кинеската царска палата. Дури во 19 век се појавиле во западната цивилизација.

Легенда за настанок на расата[уреди | уреди извор]

Лав и мајмуница се вљубиле еден во друг. Заради разликата во големината морале да се обратат кај Буда. Буда го смалил лавот и производ на таа љубов се пекинезерите.