Пајажината на Шарлота 2: Големата авантура на Вилбур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Пајажината на Шарлота 2: Големата авантура на Вилбур“
Режирано од Mario Piluso
Продуцент James Wang
Сценарист Elana Lesser (screenplay), Cliff Ruby (screenplay), Е. Б. Вајт. (characters)
Настапуваат Julia Duffy
David Berón
Charlie Adler
Amanda Bynes
Музика Michael Tavera
Монтажа Christopher Hink
Дистрибутер Paramount Home Entertainment (USA)
Universal Studios Home Entertainment (non-USA)
Премиера март 18 2003 (2003-03-18)
Времетраење 79 минути
Држава САД
Јазик Англиски

Пајажината на Шарлота 2: Големата авантура на Вилбур (англиски: Charlotte's Web 2: Wilbur's Great Adventure) е американски цртан филм од 2003. Овој филм е продолжение на Пајажината на Шарлота од 1973. Тој беше продуциран од Paramount Pictures, Universal Pictures (како што се гледа логото на светот изданија), Universal Cartoon Studios (како што се гледа логото на меѓународни изданија), и Nickelodeon и дистрибуиран од страна на Paramount Home Entertainment во Северна Америка и Universal Studios Home Entertainment во странство.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]