Пајажината на Шарлота (цртан филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Пајажината на Шарлота (англиски: Charlotte's Web) е американски анимацијамузички филм од 1973 продуциран од Хана-Барбера Продукција и Стрелец Продукција и врз основа на книга на 1952 деца на истото име од страна на ИО Вајт. Филмот, како и книгата, е за свинско кој ќе е спасен од се заклани од страна на интелигентен пајакот име Шарлота и беше дистрибуиран до театри од Paramount Pictures на 1 март 1973 година. Тоа е првиот од само три Хана-Барбера не карактеристики врз основа на еден од нивните познати телевизиски карикатури, песна на Хајди (1982) и еднаш По шума (1993) како што се другите две, и беше умерен критички и комерцијален успех.

Дејствие[уреди | уреди извор]

A легло на свињи се родени да обработливото фарма. Една од нив е Кутрето така Џон земјоделско одлучи да "не се извлече со тоа". Меѓутоа, кога неговата ќерка, папрат, слуша на судбината на свиња, таа го спасува и ја раскажува нејзиниот татко дека тоа е апсурдно да го убие само затоа што е помал од другите. Таа добива да го подигне и го имиња Вилбур. Сепак, по само шест недели на подигање на него, Џон кажува папрат дека е време за него да се продаваат (своите 10 браќа и сестри се веќе продадени). Таа за жал вели збогум како Вилбур се продава по улица да ја вујко, Хомер Zuckerman. Кога Вилбур сака да игра со јагне, неговиот татко (познат и како RAM) вели дека овците не си играат со свињите, бидејќи тоа е само прашање на време пред да се претвори во пушеле сланина и шунка. Вилбур Почнува да плаче, велејќи дека тој не сака да умре, но глас одозгора му кажува на "главата горе". Следниот ден таа пее песна за "chinning до", и открива себеси да биде именуван пајакот Шарлота. Таа го спасува од пишување пораки во нејзиниот веб, па оттука насловот. Таа на крајот ќе умре, и иако 511 на нејзините деца ја напушти штала (таа имаше 514), три од своите гости. Но, колку што Вилбур ги сака, тие никогаш не ќе го заменат нејзиното паметење.