Паул Алберт Гордан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Паул Алберт Гордан
Paul Albert Gordan.jpg
Паул Гордан
РоденПаул Алберт Гордан
27 април 1837(1837-04-27)
Бреслау
Починал21 декември 1912(1912-12-21) (возр. 75)
Ерланген
НационалностГерманец
УстановиУниверзитет во Ерланген-Нирнберг
ОбразованиеУниверзитет во Бреслау
ДокторандиЕми Нетер

Паул Алберт Гордан (гер. Paul Albert Gordan; Бреслау, 27 април 1837 — Ерланген, 21 декември 1912) бил германски математичар.

Теорема[уреди | уреди извор]

Гордан покажал дека прстените инварианти на бинарните квадратни форми се конечно генерирани, односно дека секоја бинарна форма го одредува конечниот систем на рационални инварианти и коварианти со кои можат да се генерираат сите други рационални инварианти и коварианти..[1][2] Горенаведената теорема била докажана во 1869 година, а денес е позната како Горданова теорема. Ова достигнување било генерализирано од Дејвид Хилберт во 1890 година, докажувајќи дека теоремата се однесува на алгебраични форми со произволен број на променливи. Заедно со Алфред Клебш го дизајнирал коефициентот на Клебш-Гордан за сферични хармоници.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Harm Derksen, Gregor Kemper. (2002), Derkson, Harm; Kemper, Gregor (уред.), Computational Invariant Theory, Invariant theory and algebraic transformation groups, Springer-Verlag, стр. 49, ISBN 3-540-43476-3, OCLC 49493513.
  2. edited by A. N. Kolmogorov, A. P. Yushkevich ; translated from the Russian by A. Shenitzer, H. Grant and O. B. Sheinin. (2001), Kolmogorov, A. N.; Yushkevich, A. P. (уред.), Mathematics of the 19th Century: Mathematical Logic, Algebra, Number Theory, Probability Theory, Springer-Verlag, стр. 85, ISBN 3-7643-6442-4, OCLC 174767718CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link) CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link).

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]