Mathematische Annalen

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Mathematische Annalen  
Скратен наслов (ISO)Math. Ann.
Дисциплинаматематика
Јазикгермански, англиски, француски
Издавање
Издавач
Springer (Германија)
Историја1869–
Честотамесечник
Фактор на влијание1.198 (2009)
Заведување
ISSN0025-5831 (печатено)
1432-1807 (семрежно)
LCCN28024764
Врски

Mathematische Annalen (мак. „Математички летописи“), (кратенка: Math. Ann., порано: Math. Annal.) е германско стручно списание од областа на математиката, основано во 1868 од Алфред Клебш и Карл Нојман. Меѓу досегашните уредници на списанието се вбројуваат Феликс Клајн, Давид Хилберт, Ото Блументал, Ерих Хеке, Хајнрих Бенке, Ханс Грауерт, Хајнц Бауер, Херберт Аман, Жан-Пјер Бургињон, Волфганг Лик и Најџел Хичин.

Броевите 1–80 (1869–1919) ги издавал Teubner. Од 1920 наваму (бр. 81) издавач на списанието е Springer.

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]