Патници (филм од 2016)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Патници“
РежисерМортен Тилдум
Продуцент
  • Нил Х. Мориц
  • Стивен Хамел
  • Мајкл Махер
  • При Мармур
СценаристЏон Спејтс
Главни улоги
МузикаТомас Њуман
КинематографијаРодриго Пријето
МонтажаМаријен Брандон
Студио
ДистрибутерColumbia Pictures
Премиера14 декември 2016 (2016-12-14) (САД)
Времетраење116 минути[1]
Земја САД
Јазиканглиски
Буџет110 милиони долари[2]
Бруто заработка294 милиони долари[2]

Патници (англиски: Passengers) — научнофантастичен авантуристички филм од 2016 година, режиран од Мортен Тилдум по сценарио на Џон Спејтс. Во главните улоги се појавуваат Џенифер Лоренс, Крис Прат, Мајкл Шин и Лоренс Фишберн. Филмот следи вселенско летало кое патува кон далечна планета пренесувајќи илјадници луѓе, но во леталото настанува дефект во коморите за спиење. Како резултат на тоа, два патника се разбудуваат 90 години порано.

Филмот бил издаден во САД на 21 декември 2016 година во 2D и RealD 3D од страна на Columbia Pictures. По издавањето, Патници добил мешани ревизии од критичарите, но изведбите на Крис Прат и Џенифер Лоренс како и музиката, визуелните ефекти и сценографијата биле пофалени. Тој остварил заработка од 294 милиони долари во светски рамки. Патници добил две номинации за Оскар на 89. доделување на наградите, и тоа за најдобра оригинална музика и најдобра сценографија.[3]

Улоги[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Passengers (12A)“. British Board of Film Classification. December 8, 2016. Архивирано од изворникот на 2016-12-20. Посетено на December 8, 2016.
  2. 2,0 2,1 „Passengers (2016)“. Box Office Mojo. IMDb. Посетено на February 19, 2017.
  3. „Oscar Nominations: Complete List“. Варајети (списание). January 24, 2017. Посетено на January 24, 2017. Text "Варајети]] " ignored (help)
  4. Овен Глајберман (2016-05-11). 'Passengers' Review: Jennifer Lawrence, Chris Pratt Get Lost in Space“. Варајети. Посетено на 2016-12-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]