Крис Прат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крис Прат
Прат на премиера во Јапонија во 2018
Роден(а)Крис Мајкл Прат
јуни 21 1979 (1979-06-21) (43 г.)
Вирџинија, Минесота, САД
ЗанимањеАктер
Активен период2000–Денес
СопружникAnna Faris (в. 2009; раз. 2018)
Katherine Schwarzenegger (в. 2019)
Деца1
Потпис

Крис Прат (роден на 21 јуни 1979) е американски глумец. Тој станал познат по своите телевизиски улоги. Поточно како Енди Двајер во НБЦ комедија парка и рекреација (2009–2015) за кои добил пофалби од критичарите и бил номиниран за Изборот на критичари за телевизиска награда за најдобар поддржувачки глумец од хумористична серија во 2013. Тој исто така глумеше во неговата кариера како Светол Абот во ВБ драмска серија Евервуд (2002–2006), и имал улоги во Посакан (2008), Телото на Џенифер (2009), Парична Топка (2011), Пет-годишниот брак (2012), Нула Темно Триесет (2013), Поштар (2013), И таа (2013).