Прејди на содржината

Париски плажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Париските плажи во 2009 година.
Париските плажи во 2013 година.

Париските плажи („Paris-Plages“; до 2006 година Paris-Plage во еднина) ― план што го води канцеларијата на градоначалникот на Париз и создава привремени вештачки плажи секое лето по должината на реката Сена во центарот на Париз, и, оттогаш 2007 година, покрај Басен де ла Вилет, североисточно од Париз. Секој јули и август, патиштата на брегот на Сена се затворени и организираат разни активности, вклучувајќи песочни плажи и палми.

Историја[уреди | уреди извор]

Жителите на француските градови традиционално бегаат на море или село во текот на летото, особено во август. Париз е избегнат, бидејќи времето е непријатно топло и влажно, а во центарот има многу туристи. Како и да е, секое лето многу жители се должни да останат во градот, без разлика дали сакаат. Шемата Париски плажи била поттикната во 2002 година од страна на Бертран Деланое, новоизбраниот градоначалник на Социјалистичката партија, како рај за ослободување од бедата на оние што се собрале во непријатниот град.

Првично имало единствена плажа на Риве Дроат. Во 2006 година, втората плажа била додадена на Рив Гош и името на шемата се сменила од еднина во множина.[1] За разлика од многу плажи во Франција, топлес сончање не е дозволено. Пливањето во Сена исто така не е дозволено, од безбедносни причини.[2]

Шемата се покажала како голем успех; бројот на посетители растел секоја година и достигнал четири милиони во 2007 година. Секоја сезона, биле додавани нови особености. Тие вклучуваат траект поврзувајќи ги двата брега на реката, пловечки базен и уште една област на плажа во Ла Вилет, во североисточниот агол на градот.

Плажите биле изградени бесплатно од LafargeHolcim од 2002 до 2017 година, кога градот Париз го прекинал нивниот договор како одмазда за предлогот на LafargeHolcim за изградба на ѕид на границата Мексико -Соединетите Држави, ветен од претседателот Доналд Трамп.[3]

Спор за именување со Ле Туке[уреди | уреди извор]

Името Париски плажи (Париз-плаж) било заштитено со трговска марка во 2002 година. Во август 2006 година, канцеларијата на градоначалникот ја тужела општината Ле Туке-Париз-Плаж за непочитување на трговската марка користејќи ја фразата "Париз-Плаж" во својот туристички маркетинг. Ова било поздравено со скептицизам, бидејќи името на комуната датира од 1912 година, врз основа на претходната народна употреба. Случајот бил отфрлен во 2008 година.[4][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. De Paris-Plage en Paris-Plages, la mairie de Paris a perdu sa bataille contre Le Touquet 31 јули 2021.
  2. Paris Plage [{{{1}}} Архивирано] на {{{2}}}. — Great Public Spaces
  3. Baghdijan, Alice; Nussbaum, Ania (March 29, 2017). „Paris Boycotts LafargeHolcim in Protest Over Trump's Mexico Wall“. Bloomberg. Посетено на May 4, 2017.
  4. Appellation - Bataille autour de "Paris-Plage"
  5. Le Touquet-Paris-Plage et Paris-Plage : vers la paix des braves (27 јануари 2008)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]