Параклис „Вознесение Христово“ - Колицко

Координати: 42°00′55.4″N 21°49′07.2″E / 42.015389° СГШ; 21.818667° ИГД / 42.015389; 21.818667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вознесение Христово

Поглед на параклисот

македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Парохија Клечовска
Местоположба

Карта

Координати 42°00′55.4″N 21°49′07.2″E / 42.015389° СГШ; 21.818667° ИГД / 42.015389; 21.818667
Место Колицко
Општина Куманово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Вознесение Христово
Архитектонски опис

Вознесение Христово — параклис во близина на кумановското село Колицко. Сместен е непосредно покрај земјениот пат кој доаѓа од селото Габреш, од каде се пружа поглед на селото.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]