Пантанос де Центала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пантанос де Центала
Toloque rayado - panoramio.jpg
Pantanos de Centla map.svg
Местоположба на Пантанос де Центала
Екологија
ЕкозонаНеотропска
Географија
Површина17.028 км2
ЗемјаМексико
ПокраиниКампече, Чиапас и Табаско
Заштита
Заштитен статусЗагрозен
Заштитен5,644 km2 (33%)[1]
Ознаки
Службен назив: Reserva de la Biosfera Pantanos de Centla
Прогласено:22 јуни 1995
Број733[2]
Поглед на Центла, Табаско .
Во „Трес Бразос“, реката Усумацинта се придружува на реките Сан Педрито и Гријалва во биосферен резерват Пантанос де Центла.

Пантанос де Центала (мочуришта на Центла) — тропски влажен шумски екорегион во јужниот дел на Мексико, кој вклучува сезонски поплавени шуми и мочуришта, во текот на летото.

Поставеност[уреди | уреди извор]

Екорегионот зафаќа површина од 17.200 км2 во државите Табаско и Кампече. Мочуриштата Центала ја окупираат делтата на реките Усумацинта и Гријалва, кои преку бројни растоки се испразнуваат во Мексиканскиот Залив и Лагуна де Терминос. Екорегионот вклучува целогодишни мочуришта и слатководни мочуришни шуми кои се преплавени во текот на летната дождовна сезона.

Мангровите Усумацинта лежат во солена вода во зоната помеѓу мочуриштата Центла и отворената вода на Лагуна де Терминос и Заливот. Влажните шуми Петен – Веракруз лежат на запад и на југ, а влажните шуми на Јуката лежат на исток.

Флора[уреди | уреди извор]

Најголемата растителна заедница во екорегионот е полузимзелена шума. Заедничките растенија на мочуриштата, вклучително и мочуришните области и слатководните шуми на мочуриштата, покриваат над една третина од регионот.

Преовладувачките дрвја во полузимзелената шума вклучуваат црно маслиново дрво (Bucida buceras) и дрво (Haematoxylum campechianum), со Spondias mombin, Tabebuia rosea, Lonchocarpus hondurensis, горчлив ангелим (Vatairea lundelii), гумбо-лимбо (Bursera simar) (Calophyllum brasiliense), махагони (Swietenia macrophylla) и кедар (Cedrela odorata).[3]

Фауна[уреди | уреди извор]

Некои големи животни во екорегионот вклучуваат мексикански крокодил (Crocodylus moreleti), јагуарот (Panthera onca), мајмун (Alouatta palliata), и тропски гар или pejelagarto (Atractosteus tropicus).[4]

Регистрирани се 230 видови птици, од кои 63% се постојани жители, 23% зимски жители, 4% минливи, а 10% немаат дефинирана сезона.[4] Мочуриштата екорегионот се дом на многу вода птици, вклучувајќи јабиру штрк (Jabiru mycteria), магуари штрк (Ciconia maguari), брод-фактурирани чапја или páspaque (Cochlearius cochlearius), Руди гулаб (Колумбина talpacoti), мошусни патки (Cairina moschata), црночервенокоремна патка (Dendrocygna autumnalis), шарен-фактурирани нуркач (Podilymbus podiceps), сив сокол (Falco peregrinus) и бел ибис (Eudocimus albus).[3]

Конзервација и закани[уреди | уреди извор]

Проценка од 2017 година покажа дека 5.644 км2 или 33% од екорегионот е во заштитени подрачја. Најголемото заштитено подрачје е биосферниот резерват Пантанос де Центла, основан во 2006 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Eric Dinerstein, David Olson, et al. (2017). An Ecoregion-Based Approach to Protecting Half the Terrestrial Realm, BioScience, Volume 67, Issue 6, June 2017, Pages 534–545; Supplemental material 2 table S1b. [1]
  2. „Reserva de la Biosfera Pantanos de Centla“. Ramsar Sites Information Service. Посетено на 25 April 2018.
  3. 3,0 3,1 "Pantanos de Centla Biosphere Reserve, Mexico".
  4. 4,0 4,1 BirdLife International (2020) Important Bird Areas factsheet: Pantanos de Centla.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]